Mapa

i

Autor: freepik.com W jakim województwie leży do miasto? Zadanie z gwiazdką. Dla ekspertów.

historia

Świętokrzyskie wsie, które zniknęły z mapy. Starsi mieszkańcy regionu wciąż je pamiętają

2024-11-22 15:03

Dawniej tętniły życiem, dziś pozostało po nich tylko wspomnienie. Przeważnie zostały "wchłonięte" przez pobliskie miasta czy większe miejscowości. Mowa o wioskach w regionie świętokrzyskim, których dziś próżno szukać na mapie. W regionie świętokrzyskim znaleźliśmy 18 takich miejsc.

Te świętokrzyskie miejscowości zniknęły z mapy

Dziś miejsca te pozostają jedynie w pamięci starszych osób. Pozostały po nich ślady w postaci wspomnień, archiwalnych zdjęć i dokumentów. Z mapy regionu świętokrzyskiego według Wikipedii zniknęło 18 takich miejsc. Tylko w obrębie powiatu starachowickiego  znajdziemy cztery takie miejscowości. Są to m.in Krzyżowa Wola czy Florencja. Choć zdarza się, że nazwy te wciąż funkcjonują w codziennej, potocznej mowie to miejsc tych nie znajdziecie na mapie.

Świętokrzyskie. Wsie widma, których nie ma na mapie

Dziś prezentujemy Wam tylko część z tych miejsc. Zaglądamy do powiatu starachowickiego, tam bowiem takich miejscowości jest aż cztery.

Numer 1. Krzyżowa Wola

Krzyżowa Wola to dawna wieś, od 1952 część Starachowic w południowo-zachodniej części miasta. Obecnie jest częścią Osiedla Górniki.

Historia. Krzyżowa Wola

Wieś Krzyżowa Wola (pisownia dawna Kszyszowa Wola) lokowana przez cystersów wąchockich w początkach wieku XIV około roku 1308 (co wskazuje na prawdopodobne istnienie siedliska już XIII wieku). Była wsią w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku.

Zapisy o istnieniu w Krzyżowej Woli kuźnicy żelaza pochodzą z XV w. Wspomina o niej także Długosz w wieku XV nazywając Krzyzanowa Wolya – wieś w dobrach klasztoru Wąchockiego. Istniejąca w wieku XV i XVI kuźnica w Krzyżowej Woli została wydzierżawione przez Cystersów za czynszem.

W II RP Krzyżowa Wola przynależała do woj. kieleckiego (powiat iłżecki), gdzie w 1921 roku liczyła 308 mieszkańców i 40 domów. 31 października 1933 utworzyła gromadę o nazwie Krzyżowa Wola, składającą się ze wsi Krzyżowa Wola oraz lasów państwowych z gajówką Krzyżowa Wola.

Krzyżowa Wola utraciła ostatecznie swoją samodzielność 1 lipca 1952, kiedy włączono ją do miasta Starachowice w związku z nadaniem mu statusu powiatu miejskiego.

Numer 2. Bogusławice

Bogusławice to nieistniejąca już wieś, w okresie między XVII a XIX wiekiem położona pomiędzy Zawadą (dziś północna część wsi Pawłów) i Rzepinem. Obecnie Gmina Pawłów, Powiat starachowicki.

Nazwy lokalne miejscowości w dokumentach źródłowych: :1673 Boguslawice 1688, 1747, 1815 Bogusławiec 1780 Bogusławie, Bogusławice, 1787 Bogusławice.

Numer 3. Florencja

Florencja (w roku 1442 występuje jako Florencya) to dawna miejscowość, położona koło Rzepina i Lenartowego Mostu.

1442 występuje w aktach powiatu sandomierskiego (Kodeks Małopolski. IV 1434).

Mylnie identyfikowana z inną Florencją w parafii Krzyżanowice, 5 km na północny zachód od Iłży, ta bowiem powstała dopiero w XIX w. Dokładniejszą lokalizację w pewnej mierze umożliwia tylko kolejność jej wyliczenia w dokumentach z 1442 roku., tzn. po Rzepinie i Lenartowym Moście, a przed Boleszynem. Możliwe, że razem z Lenartowym Mostem należała pierwotnie do Odrowążów i została wraz z nim przekazana w latach 1433-42, przez Szydłowieckich opactwu świętokrzyskiemu.

Numer 4. Lenartów Most

Lenartów Most (Lenartowy Most ale także: w latach 1333–1370 Most, w roku 1442 parua Lenarthow mosth, w roku 1444 Lenarthowmosth, w latach 1470–1480 Lenarthow mosth) dziś nie istnieje, niegdyś to niewielka osada położona nad rzeką Kamienną, między Dziurowem i Krzyżową Wolą (dokładne umiejscowienie nie jest możliwe).

W roku 1442 leży powiecie sandomierskim W roku 1444 graniczy z wsią Lipie Zaś w 1470–1480 graniczy z Dziurowem i Krzyżową Wolą

Najpierw własność szlachecka Odrowążów, od lat 1435–1441 klasztoru świętokrzyskiego. Były tu dwa doskonałe, obfitujące w ryby, stawy na rzece Kamiennej oraz kuźnica płacąca opactwu czynsz. W latach 1470–1480 z łanów kmiecych dziesięcina snopowa warta do 0,5 grzywny należy do biskupa krakowskiego.

Opuszczone wsie w Świętokrzyskiem. Lista

Antoszówka, Bogusławice, Bostowska Wola, Bussecz, Chełm, Florencja, Garbaczowa Wola, Kaplica, Krzyżowa Wola, Lenartów Most, Mikołajów, Piotrów, Pióry, Raszkowice, Senno, Szczybrza, Wolnizna Berstana, Zarzęcin.

źródło.Wikipedia

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Pokój Zbrodni
Kazimiera Zaremba. Seniorka opuszczona podczas pielgrzymki | Pokój ZBRODNI