Prezydent Skarżyska-Kamiennej obawia się wykluczenia pozostałej części pacjentów, którzy również wymagają natychmiastowej i profesjonalnej opieki. Konrad Krönig zwraca uwagę, że najbliższe szpitale oddalone są od Skarżyska o kilkadziesiąt kilometrów.
Szanowny Panie Wojewodo
Z ogromnym niepokojem przyjąłem wiadomość o Pana decyzji w sprawie przekształcenia Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej w szpital jednoimienny, przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawisurem.
Jako Prezydent Skarżyska-Kamiennej, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, wyrażam stanowczy sprzeciw wobec takiego postanowienia. Rodzi ono uzasadnione obawy i szereg wątpliwości, wśród których najważniejsze dotyczą zagwarantowania łatwego i szybkiego dostępu do opieki szpitalnej dla wszystkich mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, również tych dotkniętych innymi chorobami, niż Covid-19.
Należy pamiętać, że po przekształceniu skarżyskiego Szpitala Powiatowego w placówkę jednoimienną najbliższe szpitale oddalone są od Skarżyska-Kamiennej o kilkadziesiąt kilometrów. Niepokój budzi też ewentualna dostępność miejsc w innych szpitalach, mając świadomość, że po przekształceniu części z nich w placówki jednoimienne, pozostałe są obciążone większą ilością pacjentów.
Rozumiem, że trudna sytuacja epidemiologiczna wymusza szereg decyzji gwarantujących opiekę medyczną osobom chorym na Covid-19. Uważam jednak, że decyzje te nie mogą powodować innych, poważnych konsekwencji, ani wykluczać pozostałej części pacjentów, którzy również wymagają natychmiastowej i profesjonalnej opieki. Liczę na ponowne przeanalizowanie sytuacji, szczególnie w kontekście uruchomienia tymczasowego szpitala na terenie Targów Kielce, który ma zapewniać opiekę medyczną pacjentom chorym na Covid-19.
Tymczasem pacjentów chorych na COVID-19 w świętokrzyskich szpitalach z każdym dniem przybywa. Obecnie na terenie naszego województwa dostępnych jest 1060 łózek, zajętych jest 917. Lecznice dysponują 100 respiratorami, 77 jest zajętych.
W Świętokrzyskiem ciągle rośnie również liczba przebadanych próbek na koronawirusa. Z danych Ministerstwa Zdrowia z 2 listopada wynika, że w województwie świętokrzyskim wykonano 123 031 testów. Niekwestionowanym liderem w liczbie przebadanych próbek w regionie jest laboratorium w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Ostatnio wykonuje się tam około 1000 testów na dobę, a od marca przebadano ponad 56 tysięcy próbek. Z danych tych wynika, że co drugi przebadany mieszkaniec regionu miał wykonywany test właśnie w Podzamczu.