Ruiny zamku w Mokrsku Górnym

i

Autor: Katarzyna Zięcina Ruiny zamku w Mokrsku Górnym. Świętokrzyskie

TURYSTYKA

Tajemnicze, majestatyczne i unikatowe. Ruiny zamków i pałaców w Świętokrzyskiem

2024-12-23 7:46

Zamki, pałace czy dworki takich atrakcji w regionie świętokrzyskim mamy wiele. Każdy z Was słyszał o zamku Krzyżtopór czy o zamku w Chęcinach. Dziś jednak zabieramy Was do miejsc mniej znanych turystom, miejsc gdzie o czasach świetności świadczą jedynie ruiny zamków czy pałaców. Często to miejsca zapomniane i zaniedbane, choć jak się okazuje mają bardzo ciekawą historię.

Spis treści

  1. Świętokrzyskie. Miejsca zapomniane przez turystów
  2. Najciekawsze ruiny zamków w Świętokrzyskiem
  3. Numer 1. Morsko Górne i ruiny zamku królowej Bony
  4. Zdjęcia. Ruiny zamku w Morsku Górnym
  5. Numer 2. Gruszczyn - ruiny kościoła na Górze Św. Michała 
  6. Zdjęcia. Ruiny na Górze Świętego Michała w Gruszczynie
  7. Numer 3. Ruiny pałacu w Lasocinie
  8. Zdjęcia. Pałac w Lasocinie
  9. Numer 4. Zamek Biskupów Krakowskich w Bodzentynie
  10. Zdjęcia. Ruiny Zamku w Bodzentynie
  11. Numer 5. Zamek Krzyżtopór
  12. Zdjęcia. Krzyżtopór

Świętokrzyskie. Miejsca zapomniane przez turystów

Region świętokrzyski ma wciąż wiele miejsc, gdzie docierają tylko nieliczni, ci najbardziej zainteresowani historią tego pięknego obszaru. W granicach województwa świętokrzyskiego znajdziemy  wiele zabytków o ogromnej wartości historycznej. Są zamki, pałace i zabytkowe dworki, które do dzisiejszych czasów zachowały się w świetnej formie. Mowa m.in. o zamku w Chęcinach, czy zamku Krzyżtopór. Są jednak takie miejsca o których wie niewiele osób, a dotarcie do nich sprawia nie lada problem. Czy słyszeliście o zamku królowej Bony, po którym dziś zostały tylko ruiny? A o ruinach ukrytych w lesie w okolicach Gruszczyna? Dziś prezentujemy Wam właśnie takie miejsca. Zapraszamy na wyprawę.

Najciekawsze ruiny zamków w Świętokrzyskiem

Prezentujemy Wam, naszym zdaniem najciekawsze ruiny zamków i pałaców w regionie świętokrzyskim. To miejsca mało znane, a ruiny zamków znajdują się często w małych świętokrzyskich wioskach. Są to miejsca często zapomniane i mało odwiedzane przez turystów, choć skrywają bardzo ciekawe, a czasem mroczne historie. Poznajcie nasze TOP 5.

Numer 1. Morsko Górne i ruiny zamku królowej Bony

W małej wiosce Mokrsku Górnym znajdziecie ruiny zamku z drugiej połowy XIV wieku. Ciekawostką jest to, że zamek ten w latach 1531-1540 należał do królowej Bony. Mokrsko Górne to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. Ruiny późnogotyckiego zamku wzniesionego w latach 1519–1526 przez marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmitę. Zamek Mokrsko był rozbudowywany pod koniec XVI i w XVII wieku. W XVIII w. popadł w ruinę. W 1531 Mok­rsko wraz z zam­kiem i trze­ma o­ko­licz­ny­mi wsia­mi na­by­ła kró­lo­wa Bo­na. 

Zdjęcia. Ruiny zamku w Morsku Górnym

Numer 2. Gruszczyn - ruiny kościoła na Górze Św. Michała 

Nieopodal wsi Gruszczyn, na Górze Św. Michała w gminie Krasocin (świętokrzyskie), na leśnym wzgórzu wznoszą się ruiny dawnego kościoła i klasztoru chrześcijańskiego. Jak głosi legenda, budowla pochodzi z XII wieku. Ruiny skryte są w sosnowym lesie na mierzącym 331 m n.p.m. wzgórzu, przetrwały tam wysokie na 6-7 metrów resztki bocznych ścian oraz prezbiterium i zakrystii. Ciekawą informację na temat zakonu w Gruszczynie można wyczytać w dokumencie ariańskim, pochodzącym z 1637 roku. Zapiski mówią, że: wiosce tej w 1562 roku Bracia Polscy przejęli po katolikach opuszczony, warowny, posadowiony na wzgórzu gotycki kościół i klasztor św. Michała. Wcześniej miał się tu znajdować zakon chrześcijański, lecz nie zachowały się żadne dokumenty i akta wspominające o takowych zakonnikach, a sama budowla jest dla wszystkich zagadkowa.

Zdjęcia. Ruiny na Górze Świętego Michała w Gruszczynie

Numer 3. Ruiny pałacu w Lasocinie

W Lasocinie (świętokrzyskie) znajdziecie zespół pałacowy z początku XIX w. W jego skład wchodził: pałac o powierzchni 800 metrów kwadratowych z 16 pomieszczeniami mieszkalnymi, oficyna, dwie stodoły, spichlerz, budynek gospodarczy i blisko 8 - hektarowy park. Pałac posiadał wszelkie luksusy, wyposażony był w centralne ogrzewanie, telefon i elektryczność. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej. Ruiny pałacowe Niemojewskich w Lasocinie znajdują się w strefie ochronnej Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Zdjęcia. Pałac w Lasocinie

Numer 4. Zamek Biskupów Krakowskich w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie zbudowany został w II połowie XIV wieku. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej malowniczych zabytków regionu świętokrzyskiego, który wpisany jest do Rejestru Zabytków. Zamek został wybudowany na wzniesieniu nad rzeką Psarką. Otoczony był fosą, a od początku swego istnienia często był rozbudowywany. Od momentu, gdy pod koniec XVIII wieku budowlę od biskupów przejęło państwo rozpoczął się jego powolny upadek. Jesienią 2023 roku władze Gminy Bodzentyn opublikowały ostateczną wizualizację i rozpoczęły pracę przy przebudowie zamku. Tak zamek prezentuje się dziś.

Zdjęcia. Ruiny Zamku w Bodzentynie

Numer 5. Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to pełna magii budowla, usytuowana wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej z dala od głównych dróg i szlaków. Zamek położony jest we wsi Ujazd, w gminie Iwaniska, w województwie świętokrzyskim. Ma budowę nawiązującą do kalendarza: miał 365 okien, czyli tyle ile jest dni w roku; 52 komnaty, czyli tyle ile tygodni w roku; 12 wielkich sal, czyli tyle ile miesięcy w roku oraz 4 baszty w nawiązaniu do ilości pór roku. Położony w miejscowości Ujazd zamek Krzyżtopór, jest jednym z najbardziej niezwykłych założeń pałacowych, który do czasu powstania Wersalu był największą rezydencją w Europie. Ten będący wyrazem potęgi i magnackiej dumy obiekt, został wybudowany przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego.

źródło: Wikipedia. Swietokrzyskie Pro, Swietokrzyskie Travel

Zdjęcia. Krzyżtopór

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor: