Tatry 100 lat temu

i

Autor: facebook.com/ Archiwum Państwowe w Kielcach

turystyka

Tak wyglądały polskie Tatry 100 lat temu. Niezwykłe fotografie Archiwum Państwowego w Kielcach

2024-08-21 8:33

Wakacje w pełni i zapewne wiele osób spędza swój czas wolny spacerując po tatrzańskich szlakach. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądały górskie wędrówki niemal 100 lat temu zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Kielcach. Zdjęcia naprawdę robią niesamowite wrażenie.

Tatry na starych fotografiach. Tak było 100 lat temu

Archiwum Państwowe w Kielcach na swoim fanpage przygotowało serię starych fotografii dotyczących Tatr. Możemy na nich zobaczyć, jak nasze góry wyglądały niemal 100 lat temu. Czy wiele się zmieniło? Oceńcie sami!  

Wakacje w pełni i zapewne wiele osób spędza swój czas wolny spacerując po tatrzańskich szlakach. Sięgnęliśmy więc do naszego zasobu aby pokazać jak wyglądały górskie wędrówki niemal 100 lat temu. Wiele się zmieniło, patrząc chociażby na ubiór, ale niezmienne pozostaje piękno tatrzańskich krajobrazów - czytamy na fanpage Archiwum Państwowego w Kielcach.

Zdjęcia. Tatry 100 lat temu

Tatry

Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

Wysokogórska część Tatr o glacjalnym charakterze jest unikatowa w skali Polski i zalicza się do najwyższej kategorii pod względem atrakcyjności.

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Krainy etnograficzne otaczające Tatry to: Podhale, Spisz, Orawa i Liptów.

Topografia Tatr

Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego około 175 km² (22,3%) leży w granicach Polski, a ok. 610 km² (77,7%) na terytorium Słowacji.

Długość Tatr, mierzona od południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m) do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu (1109 m), wynosi w linii prostej 57 km, a ściśle wzdłuż grani głównej 80 km.

Grań główna Tatr przebiega od Huciańskiej Przełęczy (905 m) na zachodzie do Zdziarskiej Przełęczy (1081 m) na wschodzie. Największa szerokość wynosi 18,5 km, przeciętna 15 km.

Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe

Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy