Wojska Obrony Terytorialnej oferują w czasie ferii zimowych szkolenie dedykowane głównie uczniom i studentom, którzy podczas roku szkolnego i akademickiego nie mogą opuścić zajęć na szesnaście dni. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala bezkolizyjnie odbyć przeszkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki.
Poprzednie edycje projektu zimowego „Ferie z WOT”, pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na obozach czy też ferie spędzają u dziadków - mówi ppor. Daniel Woś.
Pierwsze, w nowym roku szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” rusza już 15 stycznia 2022r., natomiast szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów tzw. „ósemka” rozpoczyna się 22 stycznia. Dla wszystkich zainteresowanych tym szkoleniem jest to ostatni moment na załatwienie niezbędnych formalności.”– podkreśla płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.
Szkolenie wstępne skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i czasem trwania.
Osoby, które dotąd nie miały do czynienia z wojskiem, przechodzą szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę", którego celem jest wdrożenie podstawowych umiejętności taktycznych, strzeleckich, udzielania pierwszej pomocy, terenoznawstwa i innych. Ochotnicy, którzy wcześniej służyli w wojsku przechodzą krótsze szkolenie – ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze– dodaje ppor. Daniel WOŚ
Wstępując w szeregi żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej można liczyć na:
- spełnienie potrzeby obrony Ojczyzny,
- rozwój osobowy,
- podnoszenie kwalifikacji,
- zdobycie wykształcenia w ramach programów stypendialnych,
- zyskanie dodatkowego uposażenia.
Żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymują wyposażenie mundurowe i uposażenie składające się z dwóch części: uposażenie za pełnienie TSW rotacyjnie (zależne od posiadanego stopnia wojskowego, nie mnie jak 117 zł); dodatek za gotowość bojową (stały w kwocie 411 zł).
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy