jurek

i

Autor: Archiwum prywatne Jerzy Kopeć

wasze historie

Taniec to jego pasja i miłość. Jerzy Kopeć na scenie prawie 70 lat

2023-10-25 20:07

Pierwsze kroki na scenie młody Jerzy stawiał w 1954 roku w Zespole Pieśni i Tańca „Starachowianie” działającym przy Zakładowym Domu Kultury w Starachowicach. Miłością do tańca i sceny zaraziła go jego przybrana mama, a talent dostrzegł choreograf, Jerzy Suchodolski. Jerzy Kopeć ma 86 lat, na scenie występuje od prawie 70!

Taniec to jego pasja i miłość. Jerzy Kopeć na scenie prawie 70 lat!

Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” to jedna z najdłużej działających w Starachowicach formacji artystycznych. Większość członków zespołu wywodzi się z założonego w 1954 roku Zespół Pieśni i Tańca „Starachowianie” przy Zakładowym Domu Kultury, a zmieniając w 1991 roku formułę działalności przyjął nazwę „Teatr Muzyczny nad Kamienną”. Prawie od samego początku istnienia zespołu, czyli prawie 70 lat tańczy w nim starachowiczanin, Jerzy Kopeć.

Miłością do sceny i tańca "zaraziła" małego Jurka, przybrana matka. Posłuchajcie!

Audio 1: Jerzy Kopeć

Tak Jerzy Kopeć wspomina swoje początki w zespole "Starachowianie"

Audio 2: Jerzy Kopeć

„Starachowianie” to grupa nie tylko tancerzy ale po prostu przyjaciół, którzy pasją do szeroko pojętej ludowości zachwycają pokolenia swoich dzieci i wnuków, a także wierną i liczną starachowicką publiczność. A tak o Jerzym i o zespole opowiada "młodszy" członek Starachowian, Stanisław Heda.

Audio 3: Jerzy Kopeć i Stanislaw Heda

Zespół wielokrotnie współpracował ze zmarłym Witoldem Zapałą – legendarnym choreografem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze. Po dziś dzień korzysta z układów przygotowanych przez byłą tancerkę „Mazowsza” Małgorzatę Włoczkowską, która specjalnie dla starachowickiej grupy opracowała unikatowe choreografie - opowiadają Jerzy Kopeć i Stanisław Heda.

Audio 4: Jerzy Kopeć i Stanislaw Heda

W repertuarze zespołu "Starachowianie" znajdują się układy choreograficzne tańców narodowych i ludowych oraz obrazki sceniczne związane z folklorem miejskim i biesiadnym. Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz za granicą: w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Francji.

Twórczość zespołu została wysoko oceniona przez władze centralne, wojewódzkie i samorządowe o czym świadczą liczne odznaczenia i uhonorowania, m. in.: Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaki „Za zasługi dla Kielecczyzny” i Złota Odznaka Związku Zawodowego Metalowców, nagrody i dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Starachowice oraz prestiżowe odznaczenie – Medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.Obecnie „Starachowianie” to ponad 20 osób – zarówno tych pamiętających pierwszy skład, jak i zupełnie nowych, którzy dopiero rozpoczęli swą przygodę z tańcem. Kierownikiem artystycznym, choreografem i prowadzącą zajęcia jest Małgorzata Wyderska – wieloletnia tancerka i solistka zespołu.

Panu Jerzemu dziękujemy za rozmowę, życzymy samych sukcesów i dużo zdrowia.

QUIZ: Jak dobrze znasz Starachowice?

Pytanie 1 z 20
Miasto położone jest na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy