tarczek

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

historia

Tarczek i jego tajemnice. To jedna z najstarszych wiosek w województwie świętokrzyskim

2025-01-20 7:58

Dziś zabieramy Was na wycieczkę do jednej z najstarszych osad w regionie świętokrzyskim, a mianowicie do miejscowości Tarczek. To to wieś położona w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów. Jej wyróżnikiem jest kościół wzniesiony w 1067. Według opowieści został on konsekrowany przez samego św. Stanisława w 1072 roku.

Spis treści

  1. To historyczna wieś w województwie świętokrzyskim
  2. Tarczek. Idealne miejsce dla fanów historii
  3. Tarczek. Zdjęcia
  4. Co warto zobaczyć w Tarczku?

To historyczna wieś w województwie świętokrzyskim

Tarczek to wieś (dawniej miasto), położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów.  Tarczek położony jest w Górach Świętokrzyskich na północ od pasma Łysogór. Znajduje się w Dolinie Bodzentyńskiej, u stóp Pasma Bostowskiego, które jest wschodnim przedłużeniem Pasma Klonowskiego.

Tarczek jest jednym z najstarszych osiedli w regionie. Już we wczesnym średniowieczu istniała tu osada targowa, nazwana z czasem Starym Targiem, później Tarżkiem, a wreszcie Tarczkiem

Tarczek. Idealne miejsce dla fanów historii

W XV w. Jan Długosz o Tarczku pisał, że było tu niegdyś znaczne miasto biskupie. Kościół miał tu założyć według Długosza Władysław I Herman. W połowie XV w. Tarczek był wsią biskupią posiadającą 12 łanów ziemi, z których dziesięcinę o wartości 12 grzywien oddawano biskupom krakowskim. W 1581 r. było tu 21 osadników, 11 łanów, 1 ogrodnik i 3 komorników.

Obecnie według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Tarczek to 612 z czego 51,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,5% ludności to mężczyźni.

Tarczek. Zdjęcia

Co warto zobaczyć w Tarczku?

  • Romański kościół pw. św. Idziego z pierwszej połowy XIII w. Powstał prawdopodobnie na miejscu kościoła z XI w. fundacji Władysława Hermana. Jest to budowla orientowana, jednonawowa, wzniesiona z ciosów piaskowcowych. Zachowały się romańskie mury obwodowe, z wyjątkiem fasady zachodniej, przebudowanej w XVI w. W południowej ścianie prezbiterium znajduje się fragment fryzu plecionkowego, w kruchcie późnogotycki portal. Gotyckie sklepienie prezbiterium zostało zrekonstruowane po wojnie.
  • Cmentarz parafialny z pomnikami przyrody: trzema 300-letnimi lipami i dwiema topolami w wieku 200 lat.
  • Pozostałości parku podworskiego. Zachował się fragment alei złożonej z ośmiu 300-letnich dębów i pięciu 300-letnich wiązów.
  • Murowana kapliczka z XVIII w. na polach pomiędzy Tarczkiem a Bodzentynem. Według tradycji stoi na miejscu bitwy stoczonej z Tatarami 19 marca 1241 r.

źródło.Wikipedia

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor: