Susza będzie katastrofalna w skutkach

i

Autor: Jacek Major Susza będzie katastrofalna w skutkach

"Ten rok to katastrofa dla płazów" - piszą przyrodnicy i leśnicy, wszędzie jest sucho

2020-04-28 20:53

Takiej suszy nie pamięta nikt z żyjących. Sucho jest w miejscach, które od dziesięcioleci nie wysychały. Wody brakuje na polach, w rzekach i lasach w całym województwie świętokrzyskim i praktycznie w całej Polsce. Skutki suszy może jedynie ograniczyć kompleksowe gospodarowanie wodami odpowiadające na potrzeby gospodarki i środowiska. Brak wody ma fatalne skutki dla małych stworzeń.

Przyrodnik Jacek Major na co dzień obserwujący wilki, napotyka każdego dnia fatalne skutki braku wody. Wysychają najmniejsze strumyki i zagłębienia z wodą, które od lat były bezpiecznym azylem dla żab i ropuch.

Dla płazów to jest tragedia, mam zdjęcia, filmiki płazów z lat ubiegłych. W wielu miejscach to były dziesiątki setki osobników, w tym roku to są pojedyncze sztuki.  W ostatnich dniach na zdjęciach uwieczniłem kilkanaście miejsc gdzie doskonale widać wysychający skrzek. Rok temu w tych rowach było mnóstwo traszek górskich, traszek zwyczajnych, mnóstwo skrzeku teraz widzimy jak na dłoni fatalne skutki braku wody. Większe zwierzęta jak wilki też muszą robić dziesiątki kilometrów w poszukiwaniu wodopojów.

Wysychający skrzek /starachowickie lasy

i

Autor: Jacek Major Wysychający skrzek /starachowickie lasy
Wysychający skrzek /starachowickie lasy

i

Autor: Jacek Major Wysychający skrzek /starachowickie lasy
Wysychający skrzek /starachowickie lasy

i

Autor: Jacek Major Wysychający skrzek /starachowickie lasy

Rok temu wspólnie ze Staropolskim Towarzystwem Przyrodniczo - Leśnym Kotyzka prowadziliśmy akcje przenoszenia płazów przez jezdnie. Łącznie na odcinku około 150 metrów przenieśliśmy około 500-600 żab i ropuch, w tym roku nawet nie było co przenosić. Oceniam że jest to 10 % tego co było jeszcze rok temu- powiedział nam Radosław Koniarz Dyrektor Arboretum, Nadleśnictwo Marcule.

Pytamy więc czy my mieszkańcy możemy coś zrobić.

Łapać każdą krople wody, łapać i magazynować ją. Beczki ustawiać pod rynnami nie wpuszczać wody w kanalizację, dołki kopać, wykładać folią żeby ta woda była dwa tygodnie dłużej. Taki zbiornik może być wodopojem dla wielu małych stworzeń. Zróbcie poidełko dla ptaków, wystawcie do ogrodu płytkie naczynie z wodą, zróbcie cokolwiek, aby nie umarły z pragnienia. Chrońcie wszelkie wilgotne miejsca nie osuszajcie ich - mówi Radosław Koniarz.

Borsuki nocą też szukają wody

i

Autor: Jacek Major Borsuki nocą też szukają wody

Na przyrodnicze problemy nie zwracamy uwagi, to że wyginą płazy, owady to kogo to będzie obchodziło? To, co dla nas będzie istotne to rolnictwo, wzrost ceny żywności i braki wody dla potrzeb komunalnych. Tylko czy nie będzie za późno!