Największe grodzisko w Polsce zyskało nową odsłonę
Położone w południowej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie kazimierskim, w gminie Czarnocin, Grodzisko w Stradowie to największe wczesnośredniowieczne założenie obronne w naszym kraju. Istniało już w VIII wieku i należało do plemienia Wiślan. Wznoszące się na wzgórzu, około 750 metrów od wsi Stradów, ma kształt podkowy, a jego wały otoczone suchą fosą osiągają wysokość do 18 metrów. Gród właściwy, zwany Zamczyskiem, oraz podgrodzia (zbudowane w VIII lub IX wieku) obejmowały łącznie obszar około 25 hektarów. Z historycznego punktu widzenia, Stradów służył jako refugium – miejsce schronienia dla okolicznej ludności wraz z dobytkiem w razie najazdu. Gród nie został odbudowany po pożarze w połowie XI wieku. To niezwykłe miejsce, położone na Ponidziu, nazywanym też Polską Toskanią, oferuje malownicze widoki Stradowa i okolicy z wysokości około 350 m n.p.m..
Wielka inwestycja w historię i turystykę
W ubiegłym roku na grodzisku oraz u jego podnóża wprowadzono wiele zmian w infrastrukturze obiektu. Odnowienie wczesnośredniowiecznego grodziska kosztowało około 5,2 miliona złotych. Prace w ramach przedsięwzięcia p.n. „Zagospodarowanie przestrzeni turystycznej w Stradowie” trwały od maja do listopada 2024 roku. Zakres prac, prowadzonych pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, był szeroki.
Co nowego czeka na turystów?
Przede wszystkim grodzisko zostało oczyszczone. Powstały nowe, ułatwiające zwiedzanie elementy:
- Alejki wysypane kamieniem do spacerowania
- Pomosty i kładki wykonane z impregnowanego drewna dębowego, bez używania gwoździ, nawiązujące stylistyką do epoki
- Przejście wąwozem od strony Kopaniny
- W budynku dawnego sklepu utworzono Punkt Informacji Edukacyjno-Turystycznej. Budynek ten przykryty jest strzechą, co stylistyką nawiązuje do dawnych czasów
- Powstały zadaszone wiaty, gdzie można usiąść i zjeść, a nawet przeprowadzić warsztaty i prelekcje
- Na Kopaninie powstał parking i punkt widokowy, z którego można podziwiać Grodzisko oraz rozpościerające się widoki
- Odwzorowano ziemiankę oraz przekrój przez wał grodziska
- Z Kopaniny na grodzisko można dostać się spacerując ścieżką po atrakcyjnym wąwozie.
Wielkie otwarcie już w weekend!
Wydarzenie pod hasłem „Tradycje i historia wsi Stradów – Nowa odsłona Grodziska” rozpoczyna się o godzinie 15:00 już 17 maja 2025 roku. Program wydarzenia, które zapowiada się jako prawdziwe święto tradycji i historii wsi, przewiduje atrakcje dla gości w każdym wieku:
- 15:00 – Otwarcie wydarzenia
- 16:00 – Rys historyczny Grodziska
- 16:15 – Pokaz średniowiecznych wojów połączony z turniejem
- 16:45 – Program artystyczny „Na ludową nutę” w wykonaniu młodych talentów
- 17:30 – Występ kapeli „Działoszacy”
- 18:00 – Podsumowanie wydarzenia
Wieczorne atrakcje to potańcówka ludowa z zespołem Lider oraz Pokaz Teatru Ognia LOS FUEGOS.
Stradów zaprasza wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnych wieków. To z pewnością będzie jeden z największych hitów turystycznych w Świętokrzyskiem w nadchodzącym sezonie!
Polecany artykuł: