Świętokrzyskie. Zorza polarna i Perseidy
Nazwa Perseidów pochodzi od konstelacji Perseusza - to z niego zdają się promieniować poszczególne zjawiska związane z tym rojem. Perseusz to gwiazdozbiór jesienny.
Perseidy to rój meteorów, które na nocnym niebie można zaobserwować już od połowy lipca. Szczyt spadających gwiazd w 2024 roku przypadał w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie było ich najwięcej.
Zorza i Perseidy. Zdjęcia wykonane w regionie świętokrzyskim
Województwo świętokrzyskie ma bardzo zróżnicowany teren, więc miejsc na taką obserwacje było dość sporo. Mamy liczne wyżyny i tereny górskie, które znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu. Najlepszym miejscem były Góry Świętokrzyskie lub w okolice Wyżyny Sandomierskiej.
Jak najlepiej oglądać Perseidy?
Spadające gwiazdy w postaci Perseidów najlepiej oglądać poza miastem. Ważne jest tylko bezchmurne niebo. Jeśli jednak nie możecie wyjechać poza teren zabudowany, to najlepiej poszukać takiego stanowiska, które będzie w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczone światłami.
Czym jest zorza polarna?
To zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze naszej planety, w okolicach biegunów magnetycznych. Zazwyczaj zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, ale gdy warunki są sprzyjające (np. intensywna aktywność słoneczna), zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, także w Polsce.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy