Wiślica

i

Autor: facebook.com/ SWIETOKRZYSKIE

turystyka

To miasteczko w Świętokrzyskiem to nasz regionalny skarb. Dlaczego?

2024-11-13 20:40

O tym świętokrzyskim miasteczku w 2024 roku usłyszała cała Polska. O którym mieście mowa? Oczywiście o Wiślicy, która w tym roku dzięki niezwykłej atrakcji turystycznej została Cudem Polski 2024. Wiślica jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu i jednocześnie kolebką polskiej państwowości.

Wiślica turystyczną perłą województwa świętokrzyskiego

Wiślica to miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Wiślica położona jest na Ponidziu, na lewym brzegu Nidy, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Według legendy nazwa osady pochodzi od imienia jej założyciela, księcia Wiślan Wiślimira, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku. 

„Cud Polski 2024”, czyli Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zostało wybrane świętokrzyskim “Cudem Polski 2024” w plebiscycie organizowanym przez National Geographic. Laureatów z każdego województwa wyłonili czytelnicy portalu w głosowaniu internetowym.

Wiślica jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu i jednocześnie kolebką polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po 4 latach prac modernizacyjnych Muzeum Archeologiczne jest dostępne do zwiedzania, a na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby.

Zdjęcia. Muzeum Archeologiczne

Konkurs National Geographic

W 2024 roku Muzeum Archeologiczne w Wiślicy  wygrało w plebiscycie „Cudów Polski”. O to miano walczyły jeszcze dwa inne miejsca z woj. świętokrzyskiego:

  • Porcelanowy Rynek w Ćmielowie
  • Krocząca Sosna w Wełczu

Jednak to atrakcja w Wiślicy okazała się absolutnie bezkonkurencyjna.

Co warto zobaczyć w Wiślicy? Zabytki

  • Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy z 1350, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego, ponoć jako pokuta za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki
  • Podziemia bazyliki, w których znajdują się pozostałości dwóch wcześniejszych romańskich kościołów, datowanych kolejno na XII i XIII wiek, oraz unikatowa płyta orantów, datowana na 1175 i stanowiąca wspaniały przykład sztuki romańskiej.
  • Dom Długosza – wikariat z 1460. Ta budowla z cegły, ufundowana przez słynnego kronikarza Jana Długosza, służyła jako mieszkanie dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej. We wnętrzach odkryto fragmenty polichromii z XV wieku. Obecnie mieści się w nim plebania i wiślickie muzeum.
  • Grodzisko „na łąkach” z końca X wieku ze śladami murów z XII wieku

Wiślica. Zdjęcia

Ciekawostki o Wiślicy

Zbiór ciekawostek o tym niezwykłym świętokrzyskim miasteczku znajdziecie w materiał poniżej.

źródło: Wikipedia, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie
Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Polska na ucho
Potop