Nowy Korczyn: niepozorne miasteczko z bogatą historią, która zachwyca turystów
Województwo świętokrzyskie to jeden z najbardziej fascynujących regionów Polski, pełen niezwykłej przyrody, kultury i historii. Region położony jest w północno-wschodniej Polsce i graniczy m.in. z lubelskim, małopolskim i mazowieckim. Chociaż Świętokrzyskie od lat niestety przoduje jeśli chodzi o najniższe zarobki w Polsce to cały czas w Świętokrzyskiem można znaleźć turystów. Dlaczego? Postanowiliśmy zapytać o to ludzie spotkanych w centrum stolicy regionu świętorkzyskiego. Najczęściej usłyszane odpowiedzi to:
- Piękna przyroda i niezwykłe krajobrazy
- historia i zabytki
- sielska atmosfera i spokój
- bogata kultura
Zapomniany Nowy Korczyn, skarbnica historii Świętokrzyskiego - odkryj historię i urok malutkiej świętokrzyskiej miejscowości z XIII wieku
W wymienione powyżej cechy idealnie wpisują się Nowy Korczyn. To naprawdę niewielka miejscowość położona około 20 kilometrów na południe od Buska-Zdroju i 67 km od Kielc, była świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w dziejach Polski. Od czasów średniowiecza po współczesność, Nowy Korczyn kryje w sobie fascynujące historię. Pierwotnie Nowy Korczyn był osadą handlową położoną na szlaku prowadzącym z Krakowa na Ruś Kijowską. W 1258 książę Bolesław Wstydliwy lokował tu miasto, nazwane dla odróżnienia od sąsiedniego Korczyna (obecnie Stary Korczyn) Nowym Miastem Korczynem. Przywilej dany został Hince, synowi Henryka – wójtowi nowomiejskiemu. Rok przed lokacją miasta książę Bolesław, wraz ze swoją żoną Kingą, ufundowali w Korczynie klasztor oo. franciszkanów. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś, oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Bliskość dworu książęcego, który często tu przebywał, a także położenie w pobliżu dwóch spławnych rzek (Nidy i Wisły) sprawiało, że osiedlali się tu kupcy i rzemieślnicy.
O Nowym Korczynie przeczytacie też tutaj:
Co zobaczyć w Nowym Korczynie?
- Kompleks dawnego opactwa franciszkanów z gotyckim kościołem św. Stanisława z 1257 roku
- Gotycko-renesansowy kościół Świętej Trójcy z XVI wieku
- Ruiny synagogi z końca XVIII wieku, która jest pamiątką po licznej społeczności żydowskiej
- Do budowy synagogi wykorzystano materiały z rozebranego zamku królewskiego
- Dom Jana Długosza z XVI wieku, gdzie mieściła się Akademia Nowokorczyńska
