TURYSTYKA

To miejsce w Świętokrzyskiem było dawniej ważnym punktem ma mapie Polski. Jego początki sięgają średniowiecza

2025-04-01 13:25

Świętokrzyskie to miejsce pełne uroku, idealne dla miłośników natury, historii i regionalnych smaków. Ten obszar na mapie Polski wciąż zaskakuje turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają region świętokrzyski. Znajdziecie tu przepiękne klimatyczne miasteczka jak Sandomierz czy Wiślica, oraz wiele małych miejscowości które zaskoczą Was bogatą historią. Miejsce, które dziś wspominamy w tekście idealnie wpisuje się w czar województwa świętokrzyskiego: niby niewielkie, pozornie bez historii i przyszłości, a skrywa w sobie coś niesamowitego! O jakie miejsce chodzi?

Nowy Korczyn: niepozorne miasteczko z bogatą historią, która zachwyca turystów

Województwo świętokrzyskie to jeden z najbardziej fascynujących regionów Polski, pełen niezwykłej przyrody, kultury i historii. Region położony jest w północno-wschodniej Polsce i graniczy m.in. z lubelskim, małopolskim i mazowieckim. Chociaż Świętokrzyskie od lat niestety przoduje jeśli chodzi o najniższe zarobki w Polsce to cały czas w Świętokrzyskiem można znaleźć turystów. Dlaczego? Postanowiliśmy zapytać o to ludzie spotkanych w centrum stolicy regionu świętorkzyskiego. Najczęściej usłyszane odpowiedzi to:

  • Piękna przyroda i niezwykłe krajobrazy
  • historia i zabytki
  • sielska atmosfera i spokój
  • bogata kultura

Zapomniany Nowy Korczyn, skarbnica historii Świętokrzyskiego - odkryj historię i urok malutkiej świętokrzyskiej miejscowości z XIII wieku

W wymienione powyżej cechy idealnie wpisują się Nowy Korczyn. To naprawdę niewielka miejscowość położona około 20 kilometrów na południe od Buska-Zdroju i 67 km od Kielc, była świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w dziejach Polski. Od czasów średniowiecza po współczesność, Nowy Korczyn kryje w sobie fascynujące historię. Pierwotnie Nowy Korczyn był osadą handlową położoną na szlaku prowadzącym z Krakowa na Ruś Kijowską. W 1258 książę Bolesław Wstydliwy lokował tu miasto, nazwane dla odróżnienia od sąsiedniego Korczyna (obecnie Stary Korczyn) Nowym Miastem Korczynem. Przywilej dany został Hince, synowi Henryka – wójtowi nowomiejskiemu. Rok przed lokacją miasta książę Bolesław, wraz ze swoją żoną Kingą, ufundowali w Korczynie klasztor oo. franciszkanów. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś, oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Bliskość dworu książęcego, który często tu przebywał, a także położenie w pobliżu dwóch spławnych rzek (Nidy i Wisły) sprawiało, że osiedlali się tu kupcy i rzemieślnicy. 

O Nowym Korczynie przeczytacie też tutaj:

Co zobaczyć w Nowym Korczynie?

  • Kompleks dawnego opactwa franciszkanów z gotyckim kościołem św. Stanisława z 1257 roku
  • Gotycko-renesansowy kościół Świętej Trójcy z XVI wieku
  • Ruiny synagogi z końca XVIII wieku, która jest pamiątką po licznej społeczności żydowskiej
  • Do budowy synagogi wykorzystano materiały z rozebranego zamku królewskiego
  • Dom Jana Długosza z XVI wieku, gdzie mieściła się Akademia Nowokorczyńska
Starachowice Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. W jakiej miejscowości znajduje się obiekt ze zdjecia?
Pytanie 1 z 12
W której świętokrzyskiej miejscowości znajduje się ten pomnik?
Wąchock