Staszów

i

Autor: Powiat Staszowski

Ciekawostka

To świętokrzyskie miasteczko słynne z produkcji fajek. Zamawiano je nawet w Turcji

2024-11-26 10:31

Staszów to małe miasteczko w województwie świętokrzyskim. Niewiele osób wie, że w pierwszej połowie IXI wieku wytwarzano tu słynne na cały świat fajki stambułki. Był to najpopularniejszy wyrób staszowskich rzemieślników.

Staszów. Świętokrzyskie

Staszów to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim. Miasto i gmina Staszów o powierzchni 226 km2 jest największa w powiecie. W jej skład wchodzi 35 sołectw, w których zamieszkuje 28500 osób. Dzieje Staszowa sięgają średniowiecza.

Staszów. "Państwo Staszowskie"

Od XVIII wieku mieściła się tu siedziba „Państwa Staszowskiego” dużego i prężnego organizmu gospodarczego. Kwitło wówczas sukiennictwo, tkactwo i szewstwo. Pracowały także: kuźnia, gorzelnia, browary i młyny, a także szabelnia, gdzie wytwarzano słynne szable „staszówki”. Znacząca rolę odegrali w historii miasta Żydzi, szczególnie w działalności handlowej, ale także jako właściciele warsztatów garncarskich produkujących między innymi znane w XIX wieku ornamentowane fajki zwane „stambułami”, które eksportowano do Rosji, Turcji i na Bliski Wschód.

Fajki Stambułki

Stambułki staszowskie to charakterystyczne fajki wytwarzane w XVIII i XIX stuleciu w Staszowie. Były najpopularniejszym wyrobem staszowskich rzemieślników.

Produkowane w Staszowie ceramiczne przyrządy do palenia tytoniu miały wyciśnięte na powierzchni nazwiska ich producentów, m.in. Grosman, Szajbman, Szpilfogel i przede wszystkim Kunstler. Nazwiska te świadczą o tym, że właścicielami wytwórni byli głównie Żydzi, ale bezpośrednio wytwarzaniem glinianych fajek (a właściwie tylko główek do nabijania tytoniu) zajmowały się polskie warsztaty. Kształt i ornamentykę tej ceramicznej galanterii narzucali odbiorcy, mieszkający w różnych stronach świata. Najwięcej fajek eksportowano do Rosji (w 1826 wywieziono ich do tego kraju 743 tuziny), Turcji i na Bliski Wschód (fajki te miały gęstą i wzorzystą, orientalną ornamentykę).

Podobno jeszcze po II wojnie światowej Turcy wyrażali gotowość zakupu dużej partii tego towaru.

 

Stambułki

i

Autor: Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom

Nagroda "Stambułka Staszowska"

Od 2000 Staszowska Izba Gospodarcza ustanowiła nagrodę "Stambułki Staszowskiej" w kształcie fajki stambułki (jej kształt jest corocznie zmieniany), którą honorowane są firmy, jednostki administracyjne oraz osoby prywatne, które wniosły szczególny wkład do rozwoju gospodarczego powiatu staszowskiego.

Staszów. Atrakcje

Jeśli wybierzecie się do tego ciekawego miasteczka na pewno nie będziecie się nudzić. Co można tam zobaczyć? Najcenniejszym zabytkiem Staszowa jest XIV – wieczny kościół pw. Św. Bartłomieja z 1342 roku z kaplica Tęczyńskich, której budowa przypada na lata 1613 – 1623.

Okolice Staszowa

W niedalekiej Wiśniowej znajduje się osiemnastowieczny pałac, w którym mieści się izba pamięci Hugona Kołłątaja, a w pobliskim barokowym kościele urna z jego sercem. W Kurozwękach zwiedzać można zabytkowy Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych, dzisiaj kościół parafialny. Drugim zabytkiem jest należący do rodziny Popielów zespół parkowo – pałacowy. Już dziś państwo Popielowie zapraszają turystów na wypoczynek w zabytkowych wnętrzach hotelu – dawnej oranżerii. Dużą atrakcja okazują się wizyty w miejscowej Stadninie Koni czystej krwi arabskiej.

źródło. Wikipedia, Staszow Travel, UM Staszów, Powiat Staszowski

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.