Uran w Świętokrzyskiem

i

Autor: industria.eu/swietokrzyskie-kopalnie-surowcow-mineralnych Uran w Świętokrzyskiem

Uran w Świętokrzyskiem

Uran w województwie świętokrzyskim. Jego obecność potwierdza Grupa Przemysłowa Industria

2024-04-24 8:47

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie regionu świętokrzyskiego. Spółka planuje prowadzić prace, które pozwolą m.in. określić rozmiar złoża i potencjalne metody eksploatacji.

Industria potwierdziła obecność uranu w złożu na terenie regionu świętokrzyskiego

W 2021 roku Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria złożyła wniosek do ministerstwa klimatu i środowiska o udzielenie pozwolenia na poszukiwania złóż z zawartością uranu. Po przekazaniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie województwa świętokrzyskiego – poinformowała spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria.

Odnalezienie złoża uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju współpracy Industrii z Rolls-Royce przy wdrażaniu w Polsce małych reaktorów modułowych SMR. W najbliższych miesiącach spółka będzie prowadzić prace mające dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji. Industria na razie nie zdradza dokładnej lokalizacji, w której odkryto złoże. Przekazała natomiast, że jest to tzw. złoże polimetaliczne, zawierające więcej niż jeden metal.

Złoża uranu były już eksploatowane w Górach Świętokrzyskich. Jak podaje Muzeum Narodowe w Kielcach złoże rud uranu w Rudkach (pow. kielecki), jako kopalinę towarzyszącą pirytom, odkryli geolodzy w roku 1952. Jego eksploatacją zajmowały się Zakłady Przemysłowe R-1 z siedzibą w Kowarach na Dolnym Śląsku. Od 1956 roku kopalnia wysyłała wydobytą rudę uranową do Kowar, gdzie była sortowana i wzbogacana, po czym wywożona do ZSRR. Do roku 1968 w Rudkach wydobyto ok. 5 tys. ton rudy, co odpowiadało ok. 3–4 tonom czystego uranu - informuje Polska Agencja Prasowa.

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu ŚGP Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie woj. świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. W 2022 r. ŚGP Industria podpisała z Rolls-Royce SMR Ltd memorandum, które rozpoczęło współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR – ang. small modular reactor) w technologii Rolls-Royce w Polsce.

Celem Industrii, jak informowano, jest zbudowanie łańcucha dostaw zunifikowanych części i modułów do produkcji SMR zarówno na rynek polski, jak i na eksport. Jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, ŚGP Industria ma również w planach uruchomienie do trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji wodoru. Ma to umożliwić zastąpienie w przyszłości ponad 8GW elektrowni węglowych w południowej Polsce za pomocą SMR po 2030 r.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy