W budynku za ponad 3 mln wychodzi wilgoć! Gmina odpowiada jesteśmy zaniepokojeni

i

Autor: facebook.com/Marek Materek facebook.com/Dariusz Grunt W budynku za ponad 3 mln wychodzi wilgoć! Gmina odpowiada "jesteśmy zaniepokojeni"

Lubianka Starachowice

W budynku za ponad 3 mln wychodzi wilgoć! Gmina odpowiada "jesteśmy zaniepokojeni"

2023-11-20 5:28

Co się dzieje z budynkiem wybudowanym przy starachowickiej Lubiance? To pytanie w obszernej interpelacji zadał radny Dariusz Grunt, odnosząc się do wyraźnych zacieków widocznych wewnątrz funkcjonującego lokalu. Dziś do pytań radnego odniosła się wiceprezydent Elżbieta Gralec.

Lubianka Starachowice po rewitalizacji

Przypomnijmy wartość całej inwestycji przekroczyła 31 milionów złotych, z czego ponad 25 % stanowi kredyt. Jednym z elementów rewitalizacji była budowa lokalu nad samym brzegiem zalewu. Koszt tej budowy znacznie przekroczył trzy miliony złotych. Lokal po kilku przetargach został wynajęty i zgodnie z przeznaczeniem, najemca prowadzi tam restaurację. Niestety, może się okazać, że kilka miesięcy po hucznym otwarciu, niezbędny będzie remont!

Moją uwagę przykuł odpadający tynk nad podłogą oraz zagrzybione ściany . Są ewidentne ślady wdzierającej się wilgoci po ścianach do lokalu. Skutkiem jest odpadanie płytek w toalecie oraz w kuchni. Kiedyś w lokalu miała pojawić się woda. Ponoć w związku tą sytuacją były wykonane prace drenażowe mające na celu zaprzestania podchodzenia wody podsiąkania i zagrzybiania ścian. Są one zagrzybione nad posadzka w pasie ok. 0,5 a nawet 1 m - napisał w swojej interpelacji radny Grunt. O wilgoci w lokalu informowała też radna powiatu Agnieszka Kuś.

Co na to Gmina Starachowice?

Dziś w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się obszerna odpowiedź i stanowisko Gminy Starachowice w tej sprawie. Dokument podpisała wiceprezydent Elżbieta Gralec. Cytujemy fragmenty tego pisma:

Gmina zorganizowała przegląd gwarancyjny budynku gastronomicznego> W dniu przeglądu, Użytkownik stwierdził, że po wykonaniu drenażu, mimo obfitych opadów deszczu w sierpniu, nie pojawił się wypływ wody w budynku i że obserwuje zmniejszenie zawilgocenia ścian. Mogło to wskazywać, że drenaż spełnia swoją funkcję. Stwierdzono, że konieczna jest dalsza obserwacja po kolejnych obfitych opadach deszczu.

Z początkiem października najemca poinformował nas, że po ostatnich intensywnych opadach atmosferycznych na ścianach wewnątrz budynku pojawiły się nowe mokre ściany

Zaniepokojeni tym faktem, wystąpiliśmy o opinię do uczestników procesu budowlanego tj. projektanta, inspektora nadzoru i wykonawcy, gdyż fakt ten może świadczyć, że w budynku może występować miejscowa nieszczelność izolacji. Ponadto Gmina Starachowice, z uwagi na brak jednoznacznego określenia przyczyny podsiąkania w budynku, zdecydowała o zleceniu ekspertyzy budowlanej - czytamy w piśmie Gminy Starachowice

Dla porządku: W ostatnich kilku miesiącach, czyli zarówno w sierpniu, wrześniu czy październiku nie notowaliśmy w Starachowicach wyjątkowych, nawalnych opadów deszczu, odbiegających od norm wieloletnich. Wręcz przeciwnie, miesięczne sumy opadów są dużo niższe, niż średnia dla podobnych okresów z lat ubiegłych. Co stanie się, gdy opady rzeczywiście będą długotrwałe i przekraczające normy? Całość odpowiedzi na interpelację radnego znajdziecie TUTAJ

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy