Odkrywanie sekretów lasów pod Starachowicami
Po dotarciu w okolice Starachowic, moim oczom ukazały się rozległe lasy sosnowe, które, jak się okazało, skrywają prawdziwy skarb natury. To właśnie dla ochrony tych fantazyjnych skałek zdecydowano o utworzeniu rezerwatu. Rezerwat Skały pod Adamowem to rezerwat przyrody, a dokładniej rezerwat geologiczno-florystyczny, powołany do życia w 1995 roku w celu ochrony tutejszych wychodni piaskowców dolnotriasowych.
Spacer wśród skalnych fantazji
Zaparkowałam samochód przy drodze, w pobliżu miejsca składowania ściętych drzew, zgodnie z informacjami, które znalazłam. Stamtąd czekał mnie krótki, około 10-15 minutowy spacer leśną drogą. Już po chwili moim oczom ukazały się ciągnące się na długości około 400 metrów (a cały ciąg ma niemal kilometr) niesamowite formacje skalne. Zbudowane są one z miękkich piaskowców jurajskich i choć powstały miliony lat temu, to ich obecne, fantazyjne kształty są wynikiem znacznie późniejszych procesów wietrzenia. Chodząc wśród tych skałek, miałam wrażenie, jakbym przeniosła się do innego świata. Niektóre z nich przypominały ambony, progi, stoły, a także grzyby, płyty i krótkie mury. Najbardziej okazałe skałki osiągały od 2 aż do 5 metrów wysokości, a miejscami nawet do 6 metrów. Zwróciłam również uwagę na liczne drobne wyrzeźbienia powierzchni skał w postaci głębokich owalnych wgłębień przedzielonych koronkowymi żeberkami. Co ciekawe, na strukturze skałek można znaleźć odciśnięte ślady kopalnych drzew, co tylko dodaje temu miejscu geologicznego smaczku.
Przyroda otulająca skały
Rezerwat Skały pod Adamowem to nie tylko fascynujące formacje geologiczne. To także otaczający je ponad 100-letni drzewostan. Przeważają tu sosny, dzięki czemu miejsce to jest przyjemne dla oka również w miesiącach, gdy drzewa liściaste gubią liście. Po północnej stronie skał rośnie ciekawy bór sosnowo-dębowy z udziałem brzozy, charakterystyczny dla lasów Iłżeckich. Uwagę przykuwają także dwa drzewa – dąb i sosna, które wyrastając nad skałami, bardzo blisko siebie się ”obejmują”. Na samych skałach można podziwiać paprotkę zwyczajną, zanokcicę skalną, rojnik pospolity, a mikroklimat sprzyja licznym porostom i mchom.
Rezerwat Skały pod Adamowem. Gdzie dokładnie się znajduje?
Rezerwat położony jest w gminie Brody, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim, niedaleko Adamowa. Jeśli planujecie podróż z Warszawy, czeka Was około 2 godzin jazdy samochodem (niecałe 160 km). Warto jednak pamiętać, że rezerwat nie posiada oficjalnego parkingu, a auto trzeba zostawić przy drodze. Po dotarciu na miejsce, mamy do wyboru ścieżki prowadzące nad skałkami i u ich podnóża. Podczas mojej wizyty spotkałam osoby trenujące wspinaczkę, co świadczy o potencjale tego miejsca również dla miłośników tego sportu. Należy pamiętać, że na miejscu nie ma ubikacji ani sklepów, dlatego warto być przygotowanym.
Dlaczego warto odwiedzić skały pod Adamowem?
Moja wycieczka do Rezerwatu Skały pod Adamowem była niezapomnianym przeżyciem. To miejsce łączy w sobie unikatowe walory geologiczne z pięknem świętokrzyskiej przyrody. Spacer wśród fantazyjnych skał, otoczonych stuletnim lasem, to doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury. Jeśli szukacie ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę, to Skały pod Adamowem z pewnością Was nie zawiodą. To ciekawy obiekt przyrodniczy i atrakcja geologiczna, którą warto zobaczyć na własne oczy!
źródło: Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne PTTK; Starachowice Travel, www.NeverEndigTravel