Świętokrzyskie. Groźny wirus szaleje w regionie
Ostatnie dni grudnia 2024 roku przyniosły zwiększoną liczbę zachorowań na grypę w regionie świętokrzyskim. Być może grudniowy szczyt zachorowań już za nami i styczeń nie będzie wyglądał tak źle. Pamiętajmy jednak, że sezon grypowy ma dwa szczyty, a drugi zwyczajowo zaczyna się w lutym. W związku ze zwiększoną zachorowalnością na infekcje układu oddechowego w naszym rejonie wprowadza się w starachowickim szpitalu działania prewencyjne od dnia 31.12.2024r. do odwołania.
Ograniczenia dla odwiedzających starachowicki szpital:
- ograniczenie odwiedzin do jednej osoby (bez infekcji dróg oddechowych) do jednego pacjenta
- bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby odwiedzające
- higieniczną dezynfekcję rąk po wejściu na oddział szpitalny i po wyjściu z oddziału
- obowiązek pozostawienia odzieży wierzchniej w szatni całodobowej obok ochrony lub w budynku poradni specjalistycznych w godz.: 6.30 - 14.20
Wirus grypy typu A. Dla kogo jest najbardziej niebezpieczny?
Ograniczenia wprowadzono ze względu na zwiększoną ilość zachorowań na grypę typu A w naszym regionie. Wirus typu A jest bardzo groźny, może wywoływać epidemię i pandemię grypy. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób powyżej 65 roku życia oraz dla dzieci. Pamiętajmy, że grypa może być przyczyną poważnych powikłań, a nawet zgonów. Właśnie w związku z takim niebezpieczeństwem, decyzja dyrekcji była jednoznaczna. Musieliśmy wprowadzić takie ograniczenia - powiedziała nam Małgorzata Kałuża rzecznik szpitala w Starachowicach.
GRYPA- co warto wiedzieć ?
Grypa – jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii.
W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Grypę od zwykłego przeziębienia odróżnia nie tylko bardzo gwałtowny przebieg, ale również niebezpieczne powikłania. Wirus grypy atakuje i niszczy błonę śluzową układu oddechowego oraz przenika do krwi, co powoduje dolegliwości w całym organizmie.
Dolegliwości związane z przeziębieniem rozwijają się stopniowo. Cechy charakterystyczne przeziębienia to zazwyczaj: stany podgorączkowe (poniżej 38 stopni), męczący kaszel, katar, ból gardła, rzadko występują bóle głowy.
Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania: • objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia; • objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i kataru (zwykle o niedużym nasileniu), bólu w klatce piersiowej; • u małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.
W jaki sposób zakażamy się grypą?
Przekazywanie wirusa pomiędzy ludźmi odbywa się niezmiernie łatwo - wystarczy bowiem przebywanie z osobą zarażoną i obecność wirusa w kropelkach śliny czy wydzieliny z nosa, które łatwo rozprzestrzeniają się podczas kichania czy kasłania. Okres wylęgania trwa od 1 do 4 dni (zwykle 1-2 dni), następnie pojawiają się charakterystyczne objawy. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.