W Starachowicach Wierzby dla Wierzbnika już posadzone

i

Autor: Dawid Bąk W Starachowicach "Wierzby dla Wierzbnika" już posadzone

W Starachowicach "Wierzby dla Wierzbnika" już posadzone [GALERIA]

2021-05-22 13:34

W Starachowicach, na skwerze przy Galerii Galardia posadzono wierzby. Centrum Galardia wraz ze Staropolskim Towarzystwem Przyrodniczo-Leśnym „Kotyzka” zorganizowali akcję sadzenia drzew nad Młynówką. 21 maja, została zainicjowana ekologiczna akcja „Wierzby dla Wierzbnika”. To pierwszy etap przywrócenia tej urokliwej rzece historycznego wyglądu. Pomysłodawcą akcji jest Robert Pióro.

Obecnie jest znana jako Młynówka, jednak w dziejach Starachowic funkcjonowała pierwotnie pod nazwą „Wierzbnik” – niezwykle malownicza rzeka, od której nazwano także pobliskie osiedle. Na początku lat 90. XX wieku Młynówka na odcinku od ul. Iłżeckiej do przepustu pod torami kolejowymi została wyprostowana, skanalizowana i niestety pozbawiona roślinności, w tym również wierzb rosnących na jej brzegach.

Młynówka bardziej przypomina rów melioracyjny niż rzekę, co ze smutkiem obserwowaliśmy w trakcie naszych spacerów po mieście. Tak narodził się pomysł, aby przywrócić jej naturalny wygląd i rozpocząć nasadzanie. Mamy nadzieję, że wszystkie sadzonki się przyjmą i za trzy lata, na jubileusz 400-lecia lokacji Wierzbnika, będziemy już podziwiać dorodne drzewka” – mówi Stanisław Kosior, wiceprezes Staropolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Leśnego „Kotyzka”.

W inauguracji akcji sadzenia drzew wzięli udział wolontariusze ze starachowickich szkół oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecni byli także między innymi przedstawiciele Nadleśnictwa Starachowice, Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka” oraz dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.

Nasze miasto ma dwa serca. Jedno bije na Wielkim Piecu a drugie na rynku w Wierzbniku. To Wierzbnik był niegdyś miastem a nie Starachowice. Przed wrześniem 1939 roku Starachowice stały się częścią Wierzbnika jako Starachowice-Wierzbnik. Po wojnie zrezygnowano z tej długiej nazwy. Początki i kolebka miasta to miejsce, w którym się znajdujemy. Sama nazwa pojawiła się po raz pierwszy 450 lat temu. Nad rzeczką działała kuźnia, którą prowadził niejaki Jakubek, to była Kuźnia Wierzbnik. Możemy się tylko domyślać, że nad rzeczką rosły Wierzby. Właścicielami tego ternu byli Benedyktyni, którzy otrzymali pozwolenie od króla na utworzenie tu miasta, które wówczas nazwano Wierzbnik. Potem zamiast kuźni były tu młyny, a rzeczka zmieniła nazwę z Wierzbnik na Młynówka - powiedział Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Zgodnie z założeniami akcji „Wierzby dla Wierzbnika”, nowe drzewka wierzby białej oraz wierzby płaczącej docelowo mają zostać posadzone wzdłuż koryta rzeki na odcinku od ul. Iłżeckiej aż do rzeki Kamiennej. W pierwszym etapie odbyło się to na terenie w pobliżu Centrum Galardia. Przedsięwzięcie to ma nie tylko cenny walor estetyczny, ale także ekologiczny i w naturalny sposób przyczyni się do osuszenia okalających rzekę podmokłych terenów, stwarzając mieszkańcom Starachowic dodatkowe miejsca rekreacji i wypoczynku.

Zdejmują asfalt by posadzić drzewa

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sonda
Czy rozrywki e-sportowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjny sport?