Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

i

Autor: Gmina Wąchock Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

Ciekawostki

Wąchock wczoraj i dziś. Zobacz archiwalne zdjęcia fragmentu DK 42 [GALERIA]

2024-06-11 18:44

Czy zastanawialiście się jak wyglądało wiele lat temu otoczenie, z którym macie do czynienia na co dzień? Dziś przenosimy się do Wąchocka, aby sprawdzić jak zmieniała się ulica Starachowicka, czyli fragment drogi krajowej 42 i jej otoczenie. Historię ulicy Starachowickiej w Wąchocku poznamy dzięki Kazimierzowi Winiarczykowi, który opisuję ją na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Wąchocku.

Wąchock na archiwalnych zdjęciach. Ulica Starachowicka

Jadąc drogą krajową nr 42 od Wąchocka do Skarżyska-Kamiennej rzadko zastanawiamy się nad tym, ile czasu musiało upłynąć od wytyczenia pierwszego szlaku komunikacyjnego na tej trasie. Początkowo był to zwykły gościniec, który stopniowo udoskonalano.  Na trasie Bzin-Starachowice – Wierzbnik podróżowało się przez Wielką Wieś (drogą miedzy zabudowaniami), ulicą Wielkowiejską, Rynkiem i ul. Sandomierską. Była to trasa wąska, dosyć kręta i nieutwardzona. Trudno było się nią poruszać furmankom z towarem i wozom pocztowym. Ten układ komunikacyjny pokazany jest na mapie Wąchocka z 1807 r., na której nie ma jeszcze ulicy Kieleckiej i Starachowickiej.

Wąchock. Droga Krajowa 42

Momentem przełomowym była budowa Traktu Krakowskiego, to jest drogi Warszawa – Kraków. Wówczas zaczęto budować „drogi bite” łączące się z nim, jedną w stronę Końskich, a drugą w kierunku Wąchocka i Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1835 roku powstały w Wąchocku ulice: Kielecka i Starachowicka na odcinku od Rynku do wylotu ul. Sandomierskiej. Ta ostatnia do czasu wytyczenia ulicy Starachowickiej była dłuższa od obecnej, biegła u podnóża zbocza i kończyła się za przydrożną kapliczką Matki Boskiej, która obecnie znajduje się z tyłu bazy magazynowej firmy „Lebud”.  Po wybudowaniu ul. Starachowickiej, końcowy odcinek ul. Sandomierskiej przestał być używany i dlatego wspomniana kapliczka przydrożna znalazła się w oddaleniu od ulicy.

Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

i

Autor: Gmina Wąchock Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

Ulica Starachowicka. Wąchock

Ulica Starachowicka  obecnie jest fragmentem drogi krajowej nr 42.  Zaczyna się od Placu „Ponurego” i ciągnie do ul. Powstańców.  Ma długość 1700 m. Nazwa jej  pochodzi od kierunku jazdy – do Starachowic. Oficjalnie nazwa ta została nadana dopiero w okresie międzywojennym   przez Radę Gminy Wielka Wieś. Potwierdziła ją uchwała Gromadzkiej Rady Narodowej w Wąchocku 24 września 1968 roku. Jest to ulica o dużym natężeniu ruchu drogowego. Przemieszcza się nią na dobę ok. 16 tysięcy pojazdów samochodowych, dlatego mieszkańcy  z utęsknieniem czekają na obwodnicę Wąchocka. Jest na niej 128 domów, w tym 36 drewnianych, w których mieszka zameldowanych na stałe 281 osób (141 kobiet i 140 mężczyzn). Ulica ta jest najludniejszą w Wąchocku.

Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

i

Autor: Gmina Wąchock Ulica Starachowicka w Wąchocku wczoraj i dziś

Zdjęcia ulicy Starachowickiej pochodzą ze zbiorów: Jana Rudzkiego, Anny Bastrzyk, Piotra Gana, Tomasza Szczykutowicza i mieszkańców Wąchocka.

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!