Spis treści
- Świętokrzyskie. Wioska Szwarszowice
- Kamienny wiatrak holenderski
- Zdjęcia. Szwarszowice wiatrak
- Historia. Wiatrak holenderski w Szwarszowicach
- Atrakcje turystyczne w Szwarszowicach
Świętokrzyskie. Wioska Szwarszowice
Szwarszowice to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. W dokumentach z XV wieku występuje jako Szwarzischowycze, w 1578 Szwarziszowicze, w XIX wieku jako Swarszowice. Według Długosza w połowie XV wieku miejscowość należała do szlachty herbu Rawa.
Kamienny wiatrak holenderski
Kamienny wiatrak typu holenderskiego w Szwarszowicach wybudowany został przez Józefa Kaczmarskiego w latach 1880-1885. Była to najpierw konstrukcja drewniana, lecz na skutek podpaleń właściciel zdecydował się postawić go z kamienia. Wiatrak znajduję się przy głównej drodze między Waśniowem a Ostrowcem i jest swoistą atrakcją dla przejeżdżających. To piękny element ginącego krajobrazu dawnej wsi świętokrzyskiej.
Zdjęcia. Szwarszowice wiatrak
Historia. Wiatrak holenderski w Szwarszowicach
Murowany wiatrak typu holenderskiego, wybudowany w II połowie XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Wiatrak pracował nieprzerwanie w latach 1900-1955. Obecnie „holender” ze Szwarszowic stanowi punkt etnograficzny należący do Muzeum Wsi Kieleckiej. Wewnątrz znajduje się autentyczne wyposażenie: urządzenia transmisyjne i mielące na piętrze i skrzynia mączna z odsiewem cylindrycznym a także młynek do suszenia ziarna. W wiatraku stosowano dwa rodzaje kół młyńskich wykonanych z piaskowca: większe do mąki i kaszy, mniejsze do śruty.
Atrakcje turystyczne w Szwarszowicach
- Wiatrak holenderski (wiatrak holender, wiatrak wieżyczkowy) – typ wiatraka charakteryzujący się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku głowica (czapa), przez którą przechodzi wał z głównym kołem napędowym i ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru.
- Wąwozy – starorzecza potoku Szwarszowianka, zwane Dołami Kazika; ślady po starożytnych kurhanach i dymarkach. Pozostałości dworu Rychlickich, parku z olbrzymią, historyczną lipą.
- „Stanisławskie minizoo” – modele naturalnej wielkości świętokrzyskiej fauny i flory.
Źródło: Wikipedia, Ostrowiec Travel, ROT Świętokrzyskie