Zdjęcie z planu VR „Nie kochać w taką noc”

i

Autor: niepodlegla.gov.pl Zdjęcie z planu VR „Nie kochać w taką noc”

Wirtualny Teatr Historii w Starachowicach

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w Starachowicach. Pokazy z użyciem gogli VR

2024-11-09 14:27

Będziecie mieli wyjątkową okazję stać się bohaterami historii, schodząc w łodzi podwodnej na dno Morza Północnego i stanąć na pokładzie polskiego Titanica, latać samolotem, skakać na spadochronie i uciekać przed bolszewikami, albo zatańczyć w rewii i spędzić wieczór z polskimi aktorami II RP. To wszystko w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Fascynujące pokazy z użyciem gogli VR w Starachowicach

Wirtualna rzeczywistość otacza nas już prawie w każdej dziedzinie. Tym razem już w najbliższy weekend, 9 i 10 listopada, będzie gościć w naszym starostwie Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Z wykorzystaniem gogli, przeniesiecie się do wirtualnej rzeczywistości i staniecie się bohaterami historycznych wydarzeń. Pokazy VR odbywać się będą przez dwa dni – 9 i 10 listopada na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach, w godzinach od 11:00 do 19:00. Projekt jest realizowany dzięki współpracy Powiatu Starachowickiego z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. 

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Starachowicach. Co to jest?

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy uczestnik otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki którym przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niegoobraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów. Gorąco zachęcam do skorzystania – mówi starosta Piotr Babicki, który podkreśla że takiej atrakcji jeszcze nie było.

Zdjęcie z planu filmu

i

Autor: niepodlegla.gov.pl Zdjęcie z planu filmu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Jak będzie wyglądać wizyta w kinie VR w Starachowicach?

  • Po przybyciu na miejsce należy poczekać, a gdy jest wolne stanowisko, zająć obrotowy fotel.
  • Animator Pokazu VR podaje gogle i słuchawki i pomaga dopasować zestaw.
  • Gdy gość jest gotowy włączany jest film. Rozpoczyna się kilkunastominutowa podróż w czasie. Zachęcamy do korzystania z obrotowych foteli, bo akcja rozgrywa się dosłownie wokół widza.
  • W trakcie pokazu animator czuwa nad gośćmi. Gość może przerwać pokaz w dowolnym momencie. Jeżeli wystąpiła potrzeba pomocy, wystarczy się zgłosić i poczekać aż animator podejdzie.
  • Gdy film się zakończy gość powinien to zasygnalizować, np. przez podniesienie ręki. Obsługa zabiera sprzęt, dezynfekuje go i przygotowuje dla kolejnej osoby.
  • Pozytywnymi wrażeniami warto podzielić się z rodziną i znajomymi.

Przez cały czas na miejscu będzie czuwać animator, do którego poleceń należy się stosować.

Zdjęcia z planu VR „Dża-Dża”

i

Autor: niepodlegla.gov.pl Zdjęcia z planu VR „Dża-Dża”

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Pięć filmów do wyboru

Widzowie będą mieć do wyboru pięć filmów VR:

  • „MS Piłsudski” – podwodna podróż na pokład MS Piłsudskiego – słynnego polskiego transatlantyku.

Dzięki technologii VR widzowie będą mogli zajrzeć do wraku, stanąć na pokładzie statku w czasie jego świetności, rozejrzeć się po odtworzonym porcie w Gdyni (Nabrzeżu Francuskim z 1936 r.), kiedy odpływał stamtąd MS "Piłsudski". Podwodna misja Kaśki przeplatana jest pełną przygód historią jednego z bohaterów, któremu towarzyszymy podczas zakradania się na statek, pierwszych rejsów i wreszcie w chwili zatopienia „Piłsudskiego”.

  • „Wiktoria 1920” – widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy;

Wraz z kompanami z grupy specjalnej podróżuje samolotem, skacze ze spadochronem, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość.Dzięki goglom VR widzowie będą obserwować otaczający świat oczami jednego z bohaterów filmu. Uciekając przed bolszewikami staną się uczestnikami zapierających dech wydarzeń. Czy uda im się dostarczyć meldunek i wpłynąć na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata?

  • „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej.

Widz spędzi wieczór z jednym z najbardziej znanych aktorów II RP - Aleksandrem Żabczyńskim (w tej roli Jacek Knap). Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia i poczucie humoru to niewątpliwe atuty tej produkcji VR.

  • "Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;

Lata 40. XX wieku, czas II wojny światowej. W jadłodajni w okupowanej Warszawie los splata ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią. Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznaje w niej słynną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nadała jej pseudonim „Dża-Dża” bądź „Żaża” od jej inicjałów. Oficer składa jej propozycję zagrania niezwykłego meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”.

  • „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;

To nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego w 1902 roku, to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwaleniu. Obserwujemy tu także młodego Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącego swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – pleografu. Widz obejrzy zatem nie tylko sam film „Powrót birbanta” w wersji VR, ale także będzie świadkiem procesu ówczesnego kręcenia filmu.

Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się oglądania osobom z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadającym wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik.

W tak niecodzienny sposób rozpoczniemy w tym roku doroczne obchody Święta Niepodległości w Starachowicach.

Źródło: Powiat Starachowicki/Anna Ciesielska

QUIZ: Magiczny powiat starachowicki. Rozpoznasz te miejsca?

Pytanie 1 z 11
Te skały znajdują się na terenie powiatu starachowickiego. W jakiej gminie?
Powiat Starachowice