Wodospad Kunowski

i

Autor: Tomasz Nasiadek Fotografia

przyroda

Wodospad Kunowski. Jedyny w regionie świętokrzyskim

2024-04-01 10:36

Dziś taka ciekawostka. Niewiele osób wie, że w regionie świętokrzyskim, a dokładnie w Kunowie (powiat ostrowiecki) mamy jedyny naturalny wodospad. Zawdzięczamy go strumykowi, który płynie dość głębokim wąwozem wśród skał piaskowca. Wodospad pod Kunowem robi wrażenie!

Naturalny wodospad w Kunowie

Teren Bukowskiej Góry to obszar chroniony, Natura 2000. To na te tereny z Afryki w maju przylatuje kolorowy ptak – żołna, który znajduje się pod ścisłą ochroną. Osoby, które wybierają się na spacer nad kunowski wodospad proszone są o wcześniejszy kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Kunowie.

Wodospad w Kunowie to jedyny w regionie świętokrzyskim naturalny wodospad. Zawdzięczamy go strumykowi, który płynie głębokim wąwozem wśród skał piaskowca. W jednym miejscu tworzą one dwa progi o łącznej wysokości około 5-6 metrów. Woda spływa po nich z różnym natężeniem, w zależności od pory roku i natężenia opadów.

Tak wygląda świętokrzyska Niagara

Wodospad Kunowski i okolice

Droga nad kunowski wodospad wiedzie malowniczymi wąwozami. W skarpach swoje gniazda zakładają żołny. Te kolorowe ptaki do Polski przylatują z dalekiej Afryki. Pisklęta wykluwają się na początku lipca, a młode opuszczają norę w pierwszej połowie sierpnia. Ptak chroniony jest Konwencją Berneńską, Konwencja Bońską, a także wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Wodospad w Kunowie

i

Autor: Tomasz Nasiadek Fotografia

Plany Gminy Kunów dotyczące terenu na którym znajduje się wodospad

Ma tam powstać  ścieżka edukacyjna. W przyszłości ma tam się pojawić mała infrastruktura: balustrady i schody, które nie będą kolidować z przyrodą, a zapewniać bezpieczeństwo. Są także plany, aby tuż za wodospadem wybudować wieżę widokową. Rozciąga się tam najpiękniejszy widok na Bukowską Górę, a także na Ostrowiec Świętokrzyski.

Współrzędne GPS: 50.9458746759961, 21.2584955070748

Quiz. Rozpoznasz świętokrzyskie miejscowości po jednym zdjęciu z drona?

Pytanie 1 z 10
Co to za miejscowość w regionie świętokrzyskim?
Co to za miejscowość?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy