samochód wojskowy

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Ćwiczenia Wojska Polskiego

Wojsko pojawi się na drogach powiatu starachowickiego. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu

2024-11-19 11:21

Od 18 do 22 listopada na drogach powiatu starachowickiego spodziewany jest wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych oraz żołnierzy. W związku z zaplanowanymi ćwiczeniami pojazdy wojskowe będą poruszać się po drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Pojazdy wojskowe oraz żołnierze w powiecie starachowickim

W związku z ćwiczeniami na terenie powiatu starachowickiego przemieszczenia kolumn wojskowych zostaną skoordynowane w sposób zapewniający jak najmniejsze uciążliwości dla mieszkańców. Przejazdy kolumn będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Wszelkie ruchy pojazdów wojskowych zostały uzgodnione z zarządcami wykorzystywanych dróg.

Ćwiczenia Wojska Polskiego na terenie powiatu starachowickiego

Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy o niepublikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może nieść negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności państwa - apeluje Artur Sak, Rzecznik prasowy dowódcy Garnizonu Warszawa.

Dowództwo Garnizonu Warszawa. Ćwiczenia wojskowe

Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego. Realizatorem ćwiczeń jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania, na czym będzie polegała służba żołnierza itp.)

Powołanie na ćwiczenia wojskowe. Kto może dostać?

O tym, czy żołnierz rezerwy zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe decyduje dowódca jednostki wojskowej do której żołnierz rezerwy ma nadany przydział mobilizacyjny, informacja o powołaniu na ćwiczenia wojskowe dostarczona musi zostać zainteresowanemu najpóźniej na 14 dni przed datą ich rozpoczęcia poprzez wydanie karty powołania, w której określony będzie dokładny termin i miejsce stawiennictwa.

Za każdy dzień ćwiczeń żołnierz rezerwy otrzymuje uposażenie zasadnicze wypłacane przez jednostkę wojskową, zgodnie z posiadanym stopniem etatowym zajmowanego stanowiska służbowego. Na czas ćwiczeń wojskowych każdy żołnierz rezerwy otrzyma umundurowanie i wyposażenie wojskowe oraz bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną.

Pracodawca musi zwolnić pracownika na ćwiczenia

Na czas ćwiczeń pracodawca musi udzielić żołnierzowi rezerwy urlopu bezpłatnego. W przypadku gdy pracodawca nie wypłaci żołnierzowi rezerwy wynagrodzenia za okres trwania ćwiczeń wojskowych, przysługiwało mu będzie świadczenie rekompensujące utracone zarobki, stanowiące różnicę pomiędzy utraconym wynagrodzeniem a otrzymanym od wojska uposażeniem. Ponadto, żołnierzom rezerwy biorącym udział w ćwiczeniach wojskowych przysługuje zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej, z miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego powyżej 6 miesięcy, środkami publicznego transportu zbiorowego. Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce odbywania czynnej służby wojskowej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Chłopaków brać do WOJSKA! Kobiety też, bo równouprawnienie! Polacy GOTOWI na obowiązkowy pobór do ARMII?
Litwa, Łotwa, a wcześniej również Szwecja — kolejne kraje w Europie przywracają obowiązkowy pobór do wojska. Polski MON zapewnia, że nie ma planów powrotu do zawieszonego w 2009 roku poboru, bo nie ma takiej potrzeby. Dobrowolna służba w wojsku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, liczba polskich żołnierzy sukcesywnie więc rośnie. Adam Feder poszedł z mikrofonem na ulice Warszawy i pytał Polaków, czy poczuliby się bezpieczniej, gdyby młodzi ludzie odbywali obowiązkową służbę w wojsku i czy takim obowiązkiem powinny również zostać objęte kobiety? W krajach skandynawskich to nic niezwykłego, obowiązkowe roczne szkolenie odbywa właśnie 20-letnia norweska księżniczka Ingryda Aleksandra Glücksburg. Polacy nie przebierali w słowach. Posłuchajcie Co Ludzie Powiedzą!
Co ludzie powiedzą?