O tym fakcie poinformowała nas nasza czytelniczka, pani Anna. Napisała do nas, że dziś w komisji obwodowej w Starachowicach w przedszkolu miejskim nr 14 na ul. Granicznej były wydawane nieostemplowane karty do głosowania. Po zwróceniu uwagi, członkowie stwierdzili, że było wydanych ich więcej. O wyjaśnienie tej sprawy pani Anna zwróciła się do prezydenta Marka Materka.
Prezydent potwierdził, że taka sytuacja miała miejsce w Starachowicach.
Tak zdarzyło się. Przewodniczący zgłosił nam ten fakt przy kontrolowaniu lokalu.To Komisja ma obowiązek rano podstemplować wszystkie karty. Zwróciłem uwagę Przewodniczącemu, aby starannie wykonywali swoje obowiązki bo taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.To wszystko co mogę uczynić - napisał prezydent.
W tej sprawie zwrócono się na policję, ta zgłaszających odesłała do PKW.
Dzwoniliśmy w tej sprawie do PKW, gdzie uzyskaliśmy informacje, że trzeba zgłosić ten fakt na policję. Natomiast na policji powiedzieli, że zajmują się tylko łamaniem ciszy wyborczej... i że należy wrócić do komisji i zgłosić to mężowi zaufania... ja ze swojej strony wysłałam maila do PKW - mówi pani Anna.
Jak udało nam się ustalić z informacji przekazanych przez jednego z komisarzy wyborczych z Kielc to Komisja Obwodowa zdecyduje, które karty w tym okręgu wyborczym uznane zostaną za ważne lub nie ważne. Nikt nie ma prawa wpływać na decyzję tej konkretnej obwodowej komisji wyborczej. Próba wpływu na decyzję komisji obwodowej mogłoby zostać uznana za łamanie prawa. Tej sprawie obiecujemy, my także przyjrzymy się dokładnie. Teraz podajemy frekwencję wyborczą w Starachowicach.
W powiecie starachowickim uprawnionych do głosowania jest ponad 72 tysiące osób. Frekwencja do godziny 17:00 w powiecie i poszczególnych gminach:
- Powiat starachowicki - 50,65%
- gm. Brody- 51,55%
- gm. Mirzec- 51,79%
- gm. Pawłów- 49,32%
- m. Starachowice- 50,41%
- gm. Wąchock- 52,32%
Głosowali już Starosta Piotr Babicki i Prezydent Starachowic Marek Materek:
Głosował też poseł Krzysztof Lipiec z małżonką.
Cisza wyborcza obowiązuje do końca głosowania. Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne do godziny 21.00. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00. Za złamanie ciszy wyborczej grożą olbrzymie kary nawet do miliona złotych grzywny. W trakcie ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Nie wolno również zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Wczoraj doszło do trzech przypadków złamania ciszy wyborczej w województwie świętokrzyskim. W dwóch przypadkach to zniszczenia baneru jeden to wpis na portalu społecznościowym. Sprawami zajmuje się świętokrzyska policja.