Romańska kolegiata w Opatowie

i

Autor: Wikimedia Commons/Lopcio Romańska kolegiata w Opatowie

Z cyklu z Anetą M zwiedzamy świętokrzyskie: Opatów i okolice [AUDIO,FOTO]

2020-12-06 14:20

Naszych wycieczek po najbliższej okolicy ciąg dalszy. Dziś Aneta Marciniak, przewodnik świętokrzyski zabierze nas do Opatowa i w okolice tej miejscowości. Dowiemy się o związkach tego regionu z Templariuszami, poznamy historię Białej Damy nawiedzającej opatowskie podziemia i połączymy okolice z Witoldem Gombrowiczem.

Opatów położony jest na Wyżynie Sandomierskiej, na wzgórzach o wysokości od 200 do 300 m n.p.m. Nieopodal rozciągają się pasma Jeleniowskie i Iwaniskie Gór Świętokrzyskich. Przez miasto przepływa rzeka Opatówka, rozdzielając je na dwie części i przecinając głęboką doliną.

Na początek odwiedzamy jednak miejscowość z okolic Opatowa, PTKANÓW. Miejscowość w której znajduje się tylko jeden budynek, a jest to położony na niewielkim wzgórzu kościół pw. Świętego Idziego.

Kościół pw. Świętego Idziego w Ptkanowie

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Kościół pw. Świętego Idziego w Ptkanowie

Świątynia otoczona jest pochodzącym z XVI w. obronnym murem z basztami i strzelnicami. Z tego samego okresu pochodzi kościelna dzwonnica. Gotycki kościół pw. Świętego Idziego Opata z przełomu XIV i XV w. wzniesiony w miejsce dawnego kościoła z XII wieku. I według niektórych przekazów ta pierwotna świątynia była siedzibą Templariuszy. Sprowadzić ich miał na te ziemie Henryk Sandomierski uczestnik dwóch wypraw krzyżowych. Pod świątynią znajduje się też tajemniczy tunel, którego część została odkryta przez stowarzyszenie poszukiwaczy - opowiada Aneta Marciniak.

Historia tajemniczego tunelu pod świątynią w PTKANOWIE - opowiada Aneta Marciniak
Zegar słoneczny ze świątyni w Ptkanowie

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Zegar słoneczny ze świątyni w Ptkanowie

Nutkę tajemnicy kryją tez ściany zewnętrzne świątyni na których znajduje się dużo symboli zwierzęcych, trupich czaszek, piszczeli. Jest też tablica z napisem ale co tam jest napisane i w jakim języku tego do dziś nie odkryto - dodaje Aneta Marciniak.

Kolejnym punktem naszej wycieczki są dwie miejscowość Wszechświęte i Małoszyce. 8 września 1904 w pierwszej z tych miejscowości, ochrzczony został  Witold Gombrowicz, który w księdze urodzonych w parafii widnieje pod pozycją 42 jako Marian Witold Gombrowicz. W tym samym roku 4 sierpnia pisarz urodził się w Małoszycach. Znajdował się tu modrzewiowy dworek należący do rodziny pisarza.

Małoszyce rodzinna miejscowość Witolda Gombrowicza - opowiada Aneta Marciniak
Pomnik Witolda Gombrowicza w Małoszycach

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Pomnik Witolda Gombrowicza w Małoszycach

W miejscowości Wszechświęte jest też przepiękny cmentarz, to są XIX wieczne nagrobki ale w tak niespotykanych kształtach i z przepięknymi rymowanymi inskrypcjami - dodaje Aneta Marciniak.

Cmentarz w miejscowości Wszechświęte

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Cmentarz w miejscowości Wszechświęte

Nowa nazwa „Opatów” po raz pierwszy pojawia się w dokumencie Kazimierza Sprawiedliwego z 1189 r. Istnieją przesłanki (m.in. wzmianka w kronice Jana Długosza), że w Opatowie była pierwsza polska komandoria templariuszy założona za czasów Henryka Sandomierskiego, który uczestniczył w krucjatach do Ziemi Świętej u boku rycerzy-zakonników. Pozostałością klasztoru templariuszy ma być rzekomo kolegiata św. Marcina.

Romańska kolegiata w Opatowie

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Romańska kolegiata w Opatowie

Z ciekawostek dotyczących Opatowa pamiętajmy, że rynek opatowski to jeden z najdłuższych rynków w Polsce, ma około 225 metrów długości i 55 metrów szerokości. Opatów to oczywiście KRÓWKA OPATOWSKA, jedyna o niepowtarzalnym smaku. W Opatowie znajduje się też barokowy klasztor oo. Bernardynów wzniesiony w XIV–XV w. na miejscu osady Żmigród. Wewnątrz szczególnie interesujący jest rokokowy ołtarz główny, iluzjonistyczne ołtarze boczne, wśród nich Tłocznia Mistyczna. Z klasztorem związana jest też legenda muzyczna - opowiada Aneta Marciniak.

Legenda o słuchu absolutnym bernardyna z Opatowa - opowiada Aneta Marciniak
Opatowskie podziemia.

i

Autor: Wikimedia Commons/Agnieszka Kwiecień Opatowskie podziemia.

W Opatowie znajdują się też podziemia jest to system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem starego miasta. Z podziemiami związana jest też legenda o Białej Damie.

Opatowskie podziemia.

i

Autor: Wikimedia Commons/Agnieszka Kwiecień Opatowskie podziemia.
Legenda opatowskiej Białej Damy - opowiada Aneta Marciniak
Opatowskie podziemia.

i

Autor: Wikimedia Commons/Agnieszka Kwiecień Opatowskie podziemia.

Na tym kończymy naszą wycieczkę do Opatowa. Za tydzień zmienimy konwencję naszych spotkań i zabierzemy Was w podróż po legendach i zwyczajach świątecznych województwa świętokrzyskiego. Zapraszamy.

Galeria Dobrego Sąsiedztwa na Skwerze Dobrego Sąsiedztwa