Dom przy ulicy Sportowej 18. Najstarszy budynek mieszkalny w Starachowicach

i

Autor: Agnieszka Jędrasik&Bartosz Manicz Dom przy ulicy Sportowej 18. Najstarszy budynek mieszkalny w Starachowicach

Historia Starachowice

Zaglądamy do wnętrza najstarszego budynku w Starachowicach [ZDJĘCIA]

2024-07-26 7:10

Dzięki uprzejmości Dominika i Pawła, nowych właścicieli najstarszego budynku mieszkalnego w Starachowicach, zaglądamy do jego wnętrza. Budynek przy ulicy Sportowej 18 stanowi relikt osiedla robotniczego. Był budowany w latach, 1836 – 1842 jako element tak zwanego Osiedla Hutniczego. Osiedle składało się z 26 domów.

Najstarszy budynek mieszkalny w Starachowicach

Jego budowa rozpoczęła się w 1836 roku i jest pamiątką dawnego osiedla hutniczego w naszym mieście. Niszczejący budynek przy ulicy Sportowej to jedna z pamiątek hutniczego dziedzictwa Starachowic, który doczekał się nowego rozdziału w swojej historii. Najstarszy budynek mieszkalny w mieście zmienia swojego właściciela, który już zapowiada jego remont, a w kolejnym kroku przekazanie go lokalnej społeczności.

Odwiedzamy to miejsce 10 maja późnym popołudniem. Budynek robi na nas posępne wrażenie, jest mocno zdewastowany i zaniedbany. Przyroda zdecydowanie wygrała tutaj walkę z czasem. W środku wita nas mrok i zapach wilgoci. Zachęcamy do podróży w czasie w naszej galerii.

Najstarszy dom  w Starachowicach

Sukcesem zakończyły się negocjacje pomiędzy dotychczasowym właścicielem budynku Adamem Janikiem, Prezydentem Miasta, a przede wszystkim właścicielami firmy Star San Duo dotyczące przyszłości tego budynku. Efekt tych rozmów jest dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Remont najstarszego domu w Starachowicach

Firma Star San Duo kupiła najstarszy budynek w mieście, wyremontuje go, a następnie przekaże go lokalnej społeczności. Budynek przy ulicy Sportowej będzie pełnił ważną funkcję w naszym mieście, a Starachowiczanie i turyści będą mogli poznać jego niezwykłą historię.

 

Jest nam niezmiernie miło uczestniczyć w takim projekcie. Pamiętamy o historii naszego miasta i tego skąd pochodzimy. Wiemy, że ten obiekt od lat niszczeje. Zrobiło się jednak nam go zwyczajnie szkoda i wspólnie z bratem podjęliśmy decyzję o tym, że go wyremontujemy, a później przekażemy go mieszkańcom. 1836 rok to przecież szczególna data w historii miasta. To nie tylko początek Wielkiego Pieca, ale również osiedla robotniczego. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Janikowi, poprzedniemu właścicielowi, który teraz ten projekt przekazał w ręce młodszego pokolenia – mówi Paweł Pater.

Jakie są plany dotyczące najstarszego budynku mieszkalnego w Starachowicach?

W tym roku planowane są już prace związane z remontem dachu budynku. Zakres prac zostanie skonsultowany z konserwatorem zabytków oraz historykami. Na liście prac będzie również ocieplenie fundamentów budynku, a także zagospodarowanie jego otoczenia. Pomysłem na rewitalizację tego miejsca ma być na początek postawienie symbolicznej ławeczki.

Budynek przy ulicy Sportowej to najstarszy w naszym mieście budynek mieszkalny. Oczywiście na uwagę zasługują jeszcze historyczne budynki kościoła Świętej Trójcy czy Zakładu Wielkopiecowego. Ale z grona mieszkalnych ten jest najstarszym zachowanym w naszym mieście – opowiedział podczas konferencji Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Hostoria

Budynek mieszkalno-robotniczy przy ulicy Sportowej budował przedsiębiorca zarządzający starachowickim hutnictwem, Franciszek Schramm. Budynek przy ulicy Sportowej 18 stanowi relikt ówczesnego osiedla robotniczego, prezentujący warunki socjalne dawnych starachowickich hutników. Był budowany w latach, 1836 – 1842 jako element tak zwanego Osiedla Hutniczego. Osiedle składało się z 26 takich domów. Inwestycją kierował inżynier Jan Łęski. Murowany, parterowy budynek składa się z trzech pomieszczeń: stancji, komory i sionki. Jego powierzchnia mieszkalna wynosi 36,5 metra kwadratowego. Przykryty jest dwuspadowym dachem. W szczycie znajduje się charakterystyczne okienko półkoliste ujęte w szeroką i płaską opaskę.

To właśnie Jan Łęski, projektant tego budynku przekonał władze Banku Polskiego aby nie budować tu tanich, lekkich drewnianych domków jak zakładano pierwotnie. Miały to być solidne murowane obiekty, które będą służyły na lata. Wówczas zaprojektowano całe osiedle, które składało się właśnie z 18 takich budynków robotniczych. Poza tym zaplanowano jeszcze 3 budynki dla majstrów, 4 budynki dla kadry urzędniczej oraz jeden administracyjny, który był położony najbliżej zakładu wielkopiecowego. Do dziś zachowały się właśnie ten budynek robotniczy przy ulicy Sportowej oraz budynek administracyjny, czyli ten znany jako muzeum PTTK – dodał Paweł Kołodziejski.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny