Zorza Polarna

i

Autor: Patryk Kozieł

zorza polarna 2025

Zapłonęło niebo nad Polską. W Świętokrzyskiem także można było zobaczyć Zorzę Polarną

2025-01-02 7:46

1 stycznia 2025 roku w regionie świętokrzyskim można było zaobserwować Zorzę Polarną. To było magiczne widowisko! Zorzę Polarną na świętokrzyskim niebie można było obserwować "gołym okiem" m.in. w okolicach Starachowic czy Kielc Zobaczcie zdjęcia!

Spis treści

  1. Rok 2025 rozpoczął się widowiskiem na niebie. Zorza Polarna
  2. Zorza Polarna. Co to za zjawisko?
  3. Zdjęcia. Zorza Polarna w Świętokrzyskiem
  4. Kolory Zorzy Polarnej
  5. Gdzie najlepiej obserwować Zorzę Polarną?

Rok 2025 rozpoczął się widowiskiem na niebie. Zorza Polarna

W Nowy Rok prawie w całej Polsce mogliśmy obserwować niezwykłe widowisko na niebie. Mowa oczywiście o Zorzy Polarnej. "Płonące niebo" mogliśmy zobaczyć także w regionie Świętokrzyskim. Zdjęciami podzielili się z nami internauci. Wykonano je m.in w okolicach Starachowic i Kielc.

Zorza Polarna. Co to za zjawisko?

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym. Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. 

Zdjęcia. Zorza Polarna w Świętokrzyskiem

Widok takiej zorzy w naszym regionie jest rzadkim zjawiskiem, dodatkowo zorzę można było dostrzec także gołym okiem co także było dość niezwykłe - piszą na swoim fanpage Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera.

Kolory Zorzy Polarnej

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko.

  • Na czerwono i na zielono świeci tlen
  • Azot świeci w kolorach purpury i bordo
  • Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą
  • Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowe

Gdzie najlepiej obserwować Zorzę Polarną?

Zorzę polarną najlepiej jest obserwować poza obszarem zabudowanym, na obrzeżach miasta. Warto wybrać się  do miejsc oddalonych od sztucznego oświetlenia jak polany i wzgórza. Do obserwacji nocnego nieba nie będzie nam potrzebny specjalny sprzęt, o ile zjawisko będzie wystarczająco jasne. Warto również odpowiednio ustawić filtry zdjęć w aparacie swojego telefonu, by móc uchwycić zorzę na pamiątkę.

Źrodło: Wikipedia

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz. Rozpoznasz świętokrzyskie miejscowości po jednym zdjęciu z drona?
Pytanie 1 z 9
Co to za miejscowość w regionie świętokrzyskim?
Co to za miejscowość?