Zachęcamy uczestników akcji do udokumentowania stanu wybranego terenu przed i po sprzątaniu. Dzięki takiemu działaniu efekt ekologiczny akcji będzie najbardziej widoczny, a następnie będziemy mogli pochwalić się efektami naszej wspólnej pracy na rzecz Starachowic. Zachęcamy do przedstawiania fotorelacji i udostępniania w sieci miejsc, które uporządkujemy aby dać przykład, że od nas zależy czy będziemy mieszkać w czystym mieście. Proponujemy uprzątnięcie terenów, które najczęściej są narażone na zaśmiecanie – są to tereny wokół trzech starachowickich zbiorników wodnych: Piachy, Lubianka i Pasternik - pisze na FB prezydent Materek.
Starachowicka akcja do złudzenia przypomina starszym starachowiczanom uwielbiany w PRL-u czyn społeczny.
W okresie Polski Ludowej czynem społecznym nazywano nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. W czynie społecznym były wykonywane prace, przez niektórych uważane za zbyteczne, które miały jedynie przekazywać ducha wspólnego dzieła dla kraju. Realizowano też prace sezonowe - sianokosy, żniwa, wykopki ziemniaków, wykopki buraków cukrowych, zamiatanie jesiennych liści. (Źródło: Wikipedia)
Proponujemy uprzątnięcie terenów, które najczęściej są narażone na zaśmiecanie – są to tereny wokół trzech starachowickich zbiorników wodnych: Piachy, Lubianka i Pasternik. Istnieje możliwość wytypowania przez uczestników akcji również innych terenów wymagających wykonania prac porządkowych, po uzgodnieniu z organizatorem. Organizator akcji zapewni worki oraz rękawice dla uczestników - dodaje rzecznik UM Starachowice Iwona Tamiołło.