Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami

i

Autor: facebook.com/ZHP Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami

Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami. Wczoraj dotarło do starachowickiego hufca

2020-12-14 9:20

Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami! W tym roku Polscy harcerze odebrali je przy przejściu granicznym na Łysej Polanie tak jak przed laty. Teraz ruszy dalej w Polskę i w świat. "To bardzo ważne by utrzymać tak piękną tradycję w tych odmiennych czasach, by kontynuować naszą harcerską służbę, pozostać zdrowym i odpowiedzialnym." Powiedziała podczas przekazania Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami. Wczoraj dotarło do starachowickiego hufca

i

Autor: facebook.com/HufiecZHPStarachowice Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami. Druhna Komendantka hm. Dorota Chyczewska odebrała je od delegatów

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat - piszą harcerze.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami. Wczoraj dotarło do starachowickiego hufca

i

Autor: facebook.com/HufiecZHPStarachowice Betlejemskie Światło Pokoju jest już z nami

W tym roku ze względu na pandemię nie będzie uroczystego przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju mieszkańcom Starachowic. Natomiast nie rezygnujemy z odwiedzin ze światełkiem w wielu starachowickich instytucjach i stowarzyszeniach. Ważne jest to, że światełko mieszkańcy Starachowic mogą odebrać bezpośrednio w starachowickim hufcu przy ulicy Harcerskiej. Można to zrobić codziennie w godzinach popołudniowych - informuje z-ca komendantki hufca w Starachowicach phm. Ilona Traczyk

Harcerze w Krakowie szyją maseczki

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]