Fotopułapka: Nadleśnictwo Grójec

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Fotopułapka: Nadleśnictwo Grójec

Przyroda

Bociany czarne dołączyły do białych kolegów. Są już w regionie świętokrzyskim

2023-04-07 9:03

W drugiej połowie marca pierwsze bociany czarne pojawiły się w regionie świętokrzyskim. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych podjęła współpracę z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Rogowie w zakresie badania biologii lęgowej tych ptaków. W jedenastu nadleśnictwach zostało zainstalowanych 20 fotopułapek, dzięki którym będzie można obserwować gniazda przez okres lęgowy.

Fotopułapki zostały rozmieszczone w nadleśnictwach: Dobieszyn, Grójec, Kozienice i Zwoleń w regionie mazowieckim oraz Chmielnik, Jędrzejów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Radoszyce, Staszów i Suchedniów w regionie świętokrzyskim. Leśnicy zamontowali urządzenia przed 1 marca, czyli jeszcze przed przylotem bocianów z terenu zimowania. Pierwsze bociany pojawiły się w drugiej połowie marca.

Fotopułapka: Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Fotopułapka: Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski

Dzięki obserwacji gniazd za pomocą fotopułapek będzie można śledzić i dokumentować zachowania ptaków, poznać ich aktywność dobową, w tym zmianę partnerów przy wysiadywaniu jaj, okres i czas karmienia młodych, skład przynoszonego pokarmu. Monitoring pozwoli też zarejestrować zagrożenia, na jakie narażone są pisklęta, określić gatunek drapieżników i sposób ich ataku czy zachowanie piskląt w sytuacji zagrożenia - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Zebrane dane posłużą do opracowania koncepcji ochrony bociana czarnego i wypracowania konkretnych działań, które pozwolą ograniczyć presję drapieżników na stanowiska lęgowe ptaków, poprawić warunki ich bytowania, zapewnić im miejsca żerowania czy zwiększyć bezpieczeństwo młodych w czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Fotopułapka: Nadleśnictwo Radoszyce

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Fotopułapka: Nadleśnictwo Radoszyce

Równolegle do badań będzie prowadzona edukacja, która ma na celu propagowanie wiedzy o bocianie czarnym i uczulenie na potrzebę ochrony tego gatunku. Temu będzie służyć m.in. publikacja zdjęć z fotopułapek. Będą one zamieszczane na stronach i profilach facebookowych RDLP w Radomiu i nadleśnictw biorących udział w programie oraz na stronach i w mediach społecznościowych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Obserwacje będą prowadzone do 15 września br., czyli do czasu odlotu ptaków na miejsce zimowania.

Fotopułapka: Nadleśnictwo Zwoleń

i

Autor: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Fotopułapka: Nadleśnictwo Zwoleń

Bocian czarny żyje w lasach, przede wszystkim na terenach bagiennych i błotnistych. Jest gatunkiem rzadziej występującym niż bocian biały, mniejszym od niego i delikatniejszym. Jego wygląd charakteryzują brunatno-czarne ubarwienie piór (poza brzuchem i piersią, które są białe), czarne oczy otoczone czerwoną i nieupierzoną skórą oraz długi czerwony dziób i długie czerwone nogi.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. 

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Bociany wracają do domu! Pojawiły się na Podkarpaciu