Busko Zdrój. Popularne uzdrowisko w Świętokrzyskiem

i

Autor: Fotopolska.eu Busko Zdrój. Popularne uzdrowisko w Świętokrzyskiem na archiwalnych fotografiach

historia

Busko-Zdrój. Tak słynne uzdrowisko w Świętokrzyskiem wyglądało 100 lat temu

2025-02-15 9:43

Busko- Zdrój to jedno z najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk w Polsce. Jest też jednym z tych, które mogą pochwalić się wyjątkowo długimi tradycjami. Powstało blisko 200 lat temu i przez dekady przyciągały kolejne pokolenia. Jak wyglądało w dawnych latach uzdrowisko Busko-Zdrój? To można dziś zobaczyć na archiwalnych fotografiach.

Spis treści

  1. Busko-Zdrój. Uzdrowisko z 200-letnimi tradycjami
  2. Najcieplejsze uzdrowisko w Polsce
  3. Uzdrowisko Busko-Zdrój. Rys historyczny
  4. Tak uzdrowisko Busko-Zdrój wyglądało 100 lat temu. Zdjęcia
  5. Najlepsze lata uzdrowiska Busko-Zdrój
  6. Tak Busko- Zdrój wygląda współcześnie. Zdjęcia
  7. Uzdrowisko Busko- Zdrój w latach współczesnych

Busko-Zdrój. Uzdrowisko z 200-letnimi tradycjami

Busko-Zdrój to uzdrowiskowa perełka województwa świętokrzyskiego. Każdego roku przybywają tu tłumy turystów i kuracjuszy. Miasto może się pochwalić pod tym względem długimi tradycjami. Od blisko 200 lat w uzdrowisku rehabilitują i leczą schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne oraz dermatologiczne. Największymi bogactwami uzdrowiska Busko-Zdrój są unikalne w świecie lecznicze wody siarczkowe oraz solanki jodkowe. 

Najcieplejsze uzdrowisko w Polsce

W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku, liczba dni „gorących i upalnych” – 13%, „bardzo zimnych” – poniżej 1,5%. Średnia roczna temperatura powietrza to 7,8 °C, maksymalna amplituda temperatury wynosi 60 °C. Wysoka jest liczba godzin ze słońcem – 1151. Roczna wilgotność względna powietrza od 71% do 80%.

Uzdrowisko Busko-Zdrój. Rys historyczny

Pierwszy dokument w którym wspomina się o solankach występujących w Busku to przywilej Bolesława Wstydliwego z 1252 r. Pierwsze badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził pińczowski lekarz Jan Winterfeld w 1808 r. Po przejęciu Buska w dzierżawę w 1820 r. Feliks Rzewuski wybudował łazienki zaprojektowane przez Henryka Marconiego. Uroczystość otwarcia uzdrowiska miała miejsce w 1836 r. Pierwszej pełnej analizy wody z ujęcia Rotunda, z próbki pobranej w sierpniu 1830 r., dokonał farmaceuta warszawski Ferdynand Werner. Wyniki badań opublikował w 1832 r.

Tak uzdrowisko Busko-Zdrój wyglądało 100 lat temu. Zdjęcia

Najlepsze lata uzdrowiska Busko-Zdrój

W latach 80. i 90. XIX w., gdy dzierżawcą został lekarz dr Aleksander Dobrzański, nastał dobry czas i Busko stało się jednym z najważniejszych uzdrowisk w kraju. W roku 1890 liczba kąpieli w sezonie przekroczyła 50 tysięcy. W 1893 r. geolog inż. Aleksander Michalski wykonał i uruchomił cztery nowe odwierty, dzięki którym potroiła się ilość pozyskiwanej do celów leczniczych wody.

Intensywna rozbudowa uzdrowiska nastąpiła w latach międzywojennych m.in. z inicjatywy dra Szymona Starkiewicza, który założył sanatorium dziecięce „Górka”. W 1966 r. Busko zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze polskie uzdrowisko. W 1972 r. oddano do użytku największe z sanatoriów – „Włókniarz”.

Tak Busko- Zdrój wygląda współcześnie. Zdjęcia

Uzdrowisko Busko- Zdrój w latach współczesnych

Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

W rejonie Buska Zdroju znajdują się wody mineralne o mineralizacji przekraczającej 1g/dm³. Część z nich uznano za wody lecznicze.

źródło. Fotopolska.eu. Wikipedia

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny