Busko-Zdrój. Uzdrowisko z tradycją i nowoczesnością
Status Buska-Zdroju jako renomowanego uzdrowiska opiera się na naturalnych bogactwach – wodach siarkowych i borowinie – cenionych za swoje właściwości lecznicze. Wśród znanych obiektów uzdrowiskowych znajdują się m.in. Sanatorium MARCONI, Uzdrowiskowy Szpital KRYSTYNA, Specjalistyczny Szpital GÓRKA, Sanatorium MIKOŁAJ czy Przychodnia Uzdrowiskowa. Uzdrowisko stale się rozwija, czego przykładem jest nowa tężnia w parku zdrojowym, będącym sercem miasta i miejscem wypoczynku. To połączenie tradycji leczenia z nowoczesną infrastrukturą sprawia, że Busko-Zdrój słusznie nazywane jest Perłą Ponidzia.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Święto muzyki
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń artystycznych w Busku-Zdroju jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Odbywa się on corocznie z początkiem lata i stanowi ważne święto muzyki i sztuki. Festiwal ma bogatą historię – pierwsza edycja odbyła się w 1995 roku, z udziałem znanych artystów z Polski i zagranicy. Wydarzenie to jest hołdem złożonym Krystynie Jamroz, wybitnej śpiewaczce operowej, która była związana z Buskiem-Zdrojem.
Krystyna Jamroz. Buski Słowik o światowej sławie
Krystyna Jamroz (1923-1996) urodziła się i spędziła młodość w Busku-Zdroju, uczęszczając tu do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jej artystyczna kariera rozpoczęła się właśnie w Busku-Zdroju, nawet w trudnych latach okupacji. Choć początkowo była adeptką, szybko dostrzeżono jej talent. Kształciła swój głos pod okiem wybitnych pedagogów, w tym światowej sławy śpiewaczki Ady Sari. Zadebiutowała w 1946 roku we Wrocławiu. Szczyt swoich możliwości osiągnęła m.in. śpiewając w operze Krzysztofa Pendereckiego „Diabły z Loudun”. Krystyna Jamroz odnosiła wielkie sukcesy na scenach operowych i w salach koncertowych na całym świecie, występując m.in. w San Francisco, Ankarze, Lizbonie, a także w wielu krajach Europy. Była nazywana „buskim słowikiem” i rozsławiła Busko w Polsce, a Polskę w świecie.
Pamięć o Artystce w Busku-Zdroju
Pamięć o Krystynie Jamroz jest w Busku-Zdroju wciąż żywa i pielęgnowana. Oprócz festiwalu, jej imię nosi Sanatorium „Krystyna”, na którego budynku znajduje się tablica pamiątkowa odsłonięta w pierwszą rocznicę jej śmierci. Jedna z alei w pięknym parku zdrojowym również nosi imię artystki. W Muzeum Ziemi Buskiej znajduje się stała ekspozycja pamiątek po Krystynie Jamroz, stworzona dzięki darom jej rodziny. Najnowszym elementem upamiętnienia jest Ławeczka Krystyny Jamroz. Ta wyjątkowa rzeźba z brązu, autorstwa Sławomira Micka, znajduje się w sąsiedztwie sanatorium „Krystyna”. Przedstawia artystkę w pozycji siedzącej, z partyturą symbolizującą jej pasję, oferując miejsce do zadumy dla odwiedzających.
Podsumowując, Busko-Zdrój to uzdrowisko, które skutecznie łączy leczenie siarką i borowiną z bogatą ofertą kulturalną. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz jest perłą wśród tych wydarzeń, co roku celebrując pamięć wybitnej artystki i dostarczając niezapomnianych wrażeń muzycznych. Dzięki swoim naturalnym bogactwom, rozbudowanej bazie uzdrowiskowej i dynamicznemu życiu kulturalnemu, Busko-Zdrój rzeczywiście zasługuje na miano Perły Ponidzia [tytuł artykułu], przyciągając gości przez cały rok. Osoby, które raz odwiedziły to miejsce, często wracają zadowolone, polecając je innym.
źródło: Swietokrzyskie Travel, Uzdrowisko Busko-Zdrój, Busko.pl
