WISLICA

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Świetokrzyskie cuda polski

Cuda Polski 2024: Muzeum Archeologiczne w Wiślicy cudem wojewodztwa świętokrzyskiego

2024-06-19 14:50

National Geographic ogłosił 10‬ czerwca wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024. W województwie świętokrzyskim tytuł ten otrzymało Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. W ten sposób zdeklasowało dwóch innych kandydatów z naszego województwa - Porcelanowy Rynek w Ćmielowie i Sosnę Kroczącą z Wełcza.

Cuda Polski 2024: Zwycięzca plebiscytu w Świętokrzyskiem

O miano nowych cudów Polski, w konkursie zorganizowanym przez National Geographic ubiegało się 48 niezwykłych, czasem zupełnie nieznanych miejsc z 16 polskich województw. W województwie świętokrzyskim były to:

  • Porcelanowy Rynek w Ćmielowie
  • Krocząca Sosna z Wełcza
  • Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

W województwie świętokrzyskim zwyciężyło Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Na wszystkie kandydatury łącznie oddano rekordowe 258 tys. głosów.

Cuda Polski 2024. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Historia

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – muzeum archeologiczno-historyczne, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach; ulokowane w Wiślicy, 15 km na południe od Buska-Zdroju. Siedzibą muzeum jest wzniesiony w 2022 roku, Pawilon Archeologiczny ulokowany przy Placu Solnym 35. Muzeum utworzono 20 maja 1966 roku z inicjatywy Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem.

Na wniosek Muzeum Narodowego w Kielcach wiślicki zespół zabytkowy tj. bazylika kolegiacka wraz z reliktami kościoła pw. św. Mikołaja oraz grodzisko na łąkach zostały w 2018 roku wyróżnione prestiżowym tytułem Pomnika Historii

źródło.Wikipedia

O tytuł Cudu Polski 2024 ubiegał się też Porcelanowy Rynek w Ćmielowie

O tytuł Cudu Polski 2024 ubiegała się tez Sosna krocząca z Wełcza

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy