Dwaj producenci z gminy Mirzec dołączyli do grona członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.

i

Autor: Gmina Mirzec Dwaj producenci z gminy Mirzec dołączyli do grona członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego.

Czy wiecie co to minikiwi? Produkty z Gminy Mirzec w kulinarnej elicie

2020-08-05 16:51

Dwaj producenci z gminy Mirzec dołączyli do grona członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego. To Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Marcin Kawalec z Jagodnego. W gospodarstwie w szklarniach produkuje się pomidory, ogórki, kwiaty oraz ... minikiwi. Drugim członkiem sieci została Pasieka Dobra Pszczoła z Małyszyna. W zeszłym roku miód wielokwiatowy z pasieki „Dobra pszczoła” zajął pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”.

Właścicielami Pasieki Dobra Pszczoła są Rafał i Małgorzata Zacharscy.

Kandydaturę zgłosiliśmy sami i po blisko roku oczekiwania otrzymaliśmy wiadomość, że została ona zaakceptowana. Dla nas to bardzo ważne, że znaleźliśmy się w prestiżowym gronie 85 producentów żywności zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego. W powiecie starachowickim jesteśmy jedyną pasieką z tak zaszczytnym tytułem. W produkcji stawiamy przede wszystkim na jakość. Potwierdzają to nasi klienci, a wpis do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego to dla nas ogromne wyróżnienie – powiedział Rafał Zacharski.

Pasieka Dobra Pszczoła Gmina Mirzec

i

Autor: Gmina Mirzec Pasieka "Dobra Pszczoła" Gmina Mirzec

Pasieka „Dobra Pszczoła” działa od dziewięciu lat. Jest to pasieka wędrowna, w której powstają miody odmianowe, między innymi lipowy, spadziowy, faceliowy, rzepakowy, wrzosowy, klonowy, wielokwiatowy. W zeszłym roku miód wielokwiatowy z pasieki „Dobra pszczoła” przy ogromnej konkurencji zajął pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”.

Pasieka Dobra Pszczoła Gmina Mirzec

i

Autor: Gmina Mirzec Pasieka "Dobra Pszczoła" Gmina Mirzec

Pasieka „Dobra Pszczoła” jako pierwsze gospodarstwo w powiecie starachowickim zarejestrowało rolniczy handel detaliczny. Miody można kupić na miejscu, możliwy jest też dowóz produktów na odległość do 20 kilometrów od miejsca produkcji.

Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem może pochwalić się 90-letnią tradycją. Działalność rozpoczęło w latach 30-stych XX wieku. Założył je pradziadek pana Marcina, a kolejne pokolenia ogrodników pasjonatów rozwijały gospodarstwo wprowadzając liczne, coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Dziś w gospodarstwie w szklarniach produkuje się pomidory, ogórki oraz kwiaty. Sześć lat temu pan Marcin jako jeden z pierwszych posadził aktinidię ostrolistną, której nazwa handlowa brzmi minikiwi. Pierwsze owoce zostały zebrane w 2016 roku. Wtedy też gospodarstwo pana Marcina dołączyło do Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi.

Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem - minikiwi

i

Autor: Gmina Mirzec Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem - minikiwi

Dziś minikiwi uprawiane jest w szklarni oraz w gruncie. Jest to smaczny, bogaty w witaminy owoc wielkości agrestu, spożywany w postaci przekąski na surowo lub w formach przetworzonych takich jak konfitury, soki czy nalewki.

Większość towaru z gospodarstwa trafia do hurtowni spożywczych, ale produkty, w tym minikiwi można kupić także na miejscu w gospodarstwie. Wybierając się po minikiwi warto pamiętać, że jest to produkt sezonowy, dostępny tylko jesienią.

Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem

i

Autor: Gmina Mirzec Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem
Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem

i

Autor: Gmina Mirzec Gospodarstwo Rolno – Ogrodnicze Marcina Kawalca w Jagodnem

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), która prowadzi działania mające na celu rozwój turystyki kulinarnej, poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej. W ten sposób pomaga małym przedsiębiorstwom związanym z sektorem żywności, czyli np. gospodarstwom rolnym i rybackim, sklepom farmerskim czy gospodarstwom agroturystycznym.

Wręczenie certyfikatów dla wytwórców lokalnej, tradycyjnej żywności odbyło się we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Producenci odebrali certyfikaty z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Gratulujemy właścicielom obydwu gospodarstw.