W województwie świętokrzyskim powstały nowe rezerwaty przyrody
Jako pierwsze z puli projektowanych rezerwatów zostały ustanowione cztery nowe obiekty na terenie województwa świętokrzyskiego. Będą to: rezerwat „Góra Wierzejska” w Nadleśnictwie Kielce, rezerwat „Podwale” w Nadleśnictwo Staszów - Lasy Państwowe, rezerwat „Piskorzeniec Wschodni” w Nadleśnictwo Radoszyce, Lasy Państwowe oraz rezerwat „Zapadnie Doły” w Nadleśnictwie Starachowice.
4 nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem
- Góra Wierzejska (Nadleśnictwo Kielce) – obejmuje obszar ponad 204 hektarów, chroniąc ekosystemy leśne o wysokim stopniu naturalności, w tym wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum, uznawany za endemiczny dla Polski.
- Podwale (Nadleśnictwo Staszów) – zajmuje powierzchnię ponad 58 hektarów, chroniąc ekosystem leśny oraz fragmenty przyrody nieożywionej w postaci wychodni skał wapiennych. Występują tu rzadkie i chronione gatunki roślin, takie jak lilia złotogłów, storczyk podkolan biały czy wawrzynek wilczełyko.
- Piskorzeniec Wschodni (Nadleśnictwo Radoszyce) – obejmuje powierzchnię ponad 112 hektarów, chroniąc zróżnicowane siedliska leśne, w tym świeże, wilgotne, łęgowe i bagienne
- Zapadnie Doły (Nadleśnictwo Starachowice) – leżą w gminie Brody w powiecie starachowickim. Znajdują się w leśnictwie Klepacze, w Nadleśnictwie Starachowice. Położone są w Puszczy Iłżeckiej.
Rezerwat Zapadnie Doły. Zdjęcia
Nowe rezerwaty przyrody. Jakie atrakcje?
Zapadnie Doły. Nadleśnictwo Starachowice
Położony w leśnictwie Klepacze, Nadleśnictwa Starachowice, rezerwat przyrody Zapadnie Doły, obejmuje swymi granicami powierzchnię ponad 120 hektarów. Rezerwat leży w głębi dużego kompleksu leśnego Puszczy Iłżeckiej. To rezerwat, w którym na szczególną uwagę zasługuje 400-letni dąb Maciek o 7-metrowym obwodzie pnia, który jest pomnikiem przyrody. Ochronie podlegają również formy krasowe takie jak, leje, zapadliska powstałe w wyniku powolnego rozpuszczania przez wody skał wapiennych znajdujących się pod kilkumetrową warstwą piaszczystej gleby oraz ponory, czyli miejsca, w których wody okresowe strumienia „znikają” w podciętych szczelinami podziurawionych skałach wapiennych.
Góra Wierzejska. Nadleśnictwo Kielce
Rezerwat przyrody „Góra Wierzejska” położony jest w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce i obejmuje swymi granicami obszar ponad 204 hektarów. Celem ochrony jest zachowanie ekosystemów leśnych o wysokim stopniu naturalności. Szczególnie cennym elementem przyrody rezerwatu jest wyżynny jodłowy bór mieszany Abietetum polonicum, zespół roślinny uważany za endemiczny dla Polski. Rezerwat obejmuje otoczenie wzniesienia o nazwie Góra Wierzejska, która osiąga wysokość 375 m n.p.m. Oprócz zbiorowiska boru jodłowego, lokalnie występują tutaj niewielkie torfowiska porośnięte ciekawą roślinnością związaną z takimi siedliskami.
Podwale. Nadleśnictwo Staszów
Rezerwat przyrody Podwale znajduje się w leśnictwie Smerdyna, w Nadleśnictwie Staszów. Powierzchnia tego obiektu wynosi ponad 58 hektarów. Rezerwat będzie chronił zarówno ekosystem leśny, jak również fragmenty przyrody nieożywionej w postaci wychodni skał wapiennych. Szatę roślinną tworzy przede wszystkim zespół grądu subkontynentalnego Tilio-Carpinetum, w którym występują rzadkie i chronione gatunki roślin, jak: lilia złotogłów Lilium martagon, storczyk podkolan biały Platanthera bifolia czy wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum. Charakterystycznym elementem nowego rezerwatu jest, znajdująca się tutaj, jedyna w regionie, grupa skałkowa zbudowana z utworów węglanowo-krzemionkowych.
Piskorzeniec Wschodni. Nadleśnictwo Radoszyce
Zajmujący powierzchnię ponad 112 hektarów rezerwat przyrody „Piskorzeniec Wschodni” znajduje się w leśnictwie Ruda Pilczycka, w Nadleśnictwie Radoszyce. Jest to obszar niezwykle zróżnicowany pod względem siedliskowo-wilgotnościowym. Celem ochrony w nowo utworzonym rezerwacie będzie zachowanie oraz odtworzenie ekosystemów leśnych, w tym szaty roślinnej i fauny, związanych z siedliskami świeżymi, wilgotnymi, łęgowymi i bagiennymi. Na terenie rezerwatu występuje znaczna powierzchnia siedlisk hydrogenicznych na podłożu madowo-torfiastym. Drzewostany budują głównie olsza czarna, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i sosna zwyczajna. Na terenie rezerwatu spotykane są także drzewostany jodłowe.
„100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”
Cztery nowe rezerwaty przyrody utworzono w województwie świętokrzyskim. To część akcji Lasów Państwowych „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. W planach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, jest utworzenie jeszcze ośmiu rezerwatów przyrody.
źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Wikipedia, Swietokrzyskie Travel