Spis treści
- Najlepsze uzdrowiska w Polsce wśród kuracjuszy
- Najlepiej oceniane uzdrowiska w Polsce. TOP 3
- Świętokrzyskie uzdrowisko jednym z najlepszych w Polsce. Busko - Zdrój
- Uzdrowisko Busko- Zdrój. "Słoneczny zdrój"
- Busko- Zdrój na zdjęciach
- Co warto zobaczyć w Busku- Zdroju? Atrakcje
- Kiedy powstało uzdrowisko Busko - Zdrój? Rys historyczny
- Tak uzdrowisko Busko-Zdrój wyglądało ponad 100 lat temu. Archiwalne zdjęcia
- Najlepsze lata uzdrowiska Busko-Zdrój
- Uzdrowisko Busko- Zdrój w latach współczesnych
Najlepsze uzdrowiska w Polsce wśród kuracjuszy
Polska jest krajem bogatym w naturalne bogactwa, a uzdrowiska, korzystające z leczniczych właściwości wód mineralnych, borowin czy unikalnego klimatu, stanowią doskonałe miejsca na wypoczynek i poprawę zdrowia. W ostatnich latach uzdrowiska cieszą się rosnącą popularnością, zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych. Warto poznać te wyjątkowe miejsca, które oferują szeroką gamę terapii i zabiegów zdrowotnych.
Po raz kolejny czytelnicy portalu Turyści.pl wybrali najlepsze uzdrowiska w Polsce. Rywalizacja była zacięta, lecz zwycięzca mógł być tylko jeden.
O to, jakie uzdrowiska w Polsce są najlepsze, zapytał znany portal internetowy turysci.pl. "Spośród 140 komentarzy naszych czytelników, wyłoniliśmy zwycięzców. Po podliczeniu głosów, wiemy już, w których miejscach najchętniej się kurujecie" - czytamy w materiale poświęconym temu zagadnieniu. Te uzdrowiska znalazły się w czołówce.
Najlepiej oceniane uzdrowiska w Polsce. TOP 3
- Krynica-Zdrój I miejsce - to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce, które od lat przyciąga turystów szukających relaksu oraz poprawy zdrowia. Znajduje się w Beskidzie Sądeckim, w malowniczej okolicy, otoczonej górami. W Krynicy-Zdroju znajduje się wiele źródeł wód mineralnych, których właściwości lecznicze są wykorzystywane w leczeniu chorób układu pokarmowego, oddechowego, a także w rehabilitacji pooperacyjnej.
- Kołobrzeg II miejsce - to jedno z najbardziej popularnych uzdrowisk w Polsce, które znajduje się nad Bałtykiem, w województwie zachodniopomorskim. To miasto łączy w sobie wyjątkowe walory turystyczne z leczniczymi właściwościami, co czyni je idealnym miejscem na wypoczynek i rehabilitację. Kołobrzeg słynie z walorów zdrowotnych, bogatej historii i urokliwego wybrzeża.
- Busko- Zdrój III miejsce - Znajduje się w województwie świętokrzyskim i ma bardzo bogaty wybór sanatoriów. Po I wojnie światowej uzdrowisko przeszło intensywną rozbudowę z uwagi na coraz większą liczbę przyjeżdżających kuracjuszy. Od 2008 r. funkcjonuje tam Uzdrowiskowy Zakład Górniczy “Las Winiarski”, który zaopatruje sanatoria w Busko-Zdroju w wody siarczkowe.
Świętokrzyskie uzdrowisko jednym z najlepszych w Polsce. Busko - Zdrój
Spokój, cisza i sielskie krajobrazy. Busko-Zdrój, urokliwe miasteczko w regionie świętokrzyskim to świetny kierunek dla osób, które szukają spokoju i kontaktu z naturą. Znajdziecie tu najcieplejsze uzdrowisko w Polsce, występuje tu klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Uzdrowisko powstało 1 czerwca 1836 roku.
Uzdrowisko Busko- Zdrój. "Słoneczny zdrój"
Miasteczko Busko-Zdrój w całej Polsce znane jest przede wszystkim z uzdrowiska. Rokrocznie przybywa tu setki kuracjuszy, są to szczególnie seniorzy. Busko-Zdrój to unikalna miejscowość w herbie której znajduje się słońce! Z uwagi na dużą liczbę dni ciepłych miasto uznawane jest za najbardziej nasłonecznione polskie uzdrowisko (miejscowi mówią, że słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku). Dlatego też często jest nazywane słonecznym zdrojem, a w jego herbie nie bez powodu znajduje się właśnie słońce.
Busko- Zdrój na zdjęciach
Co warto zobaczyć w Busku- Zdroju? Atrakcje
- Tężnię solankową będącą jednym z największych obiektów tego typu w kraju. Obiekt tworzą dwa pierścienie z tarniny, a przejścia pomiędzy nimi prowadzą na dziedziniec o średnicy 35 m; na szczycie tężni zaś znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta
- Jedną z największych atrakcji Ponidzia stanowią spływy kajakowe po najbardziej meandrującej rzece w Polsce – Nidzie. W okolicach Buska-Zdroju można korzystać z uroków szlaku wodnego na odcinku Wiślica – Nowy Korczyn
- Park Zdrojowy uzdrowiska, który składa się z trzech części: ogrodu łazienkowego o powierzchni 16 ha położonego w południowej części miasta, Alei Mickiewicza o długości 859 m z promenadą z drzew – łącząc ogród łazienkowski z Placem Zwycięstwa oraz skweru na Placu Zwycięstwa o powierzchni 0,7 ha. Centralnym miejscem ogrodu zdrojowego są przepiękne Łazienki zaprojektowane przez włoskiego architekta Henryka Marconiego na zlecenie generała Feliksa Rzewuskiego
Kiedy powstało uzdrowisko Busko - Zdrój? Rys historyczny
Pierwszy dokument w którym wspomina się o solankach występujących w Busku to przywilej Bolesława Wstydliwego z 1252 r. Pierwsze badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził pińczowski lekarz Jan Winterfeld w 1808 r. Po przejęciu Buska w dzierżawę w 1820 r. Feliks Rzewuski wybudował łazienki zaprojektowane przez Henryka Marconiego. Uroczystość otwarcia uzdrowiska miała miejsce w 1836 r. Pierwszej pełnej analizy wody z ujęcia Rotunda, z próbki pobranej w sierpniu 1830 r., dokonał farmaceuta warszawski Ferdynand Werner. Wyniki badań opublikował w 1832 r.
Tak uzdrowisko Busko-Zdrój wyglądało ponad 100 lat temu. Archiwalne zdjęcia
Najlepsze lata uzdrowiska Busko-Zdrój
W latach 80. i 90. XIX w., gdy dzierżawcą został lekarz dr Aleksander Dobrzański, nastał dobry czas i Busko stało się jednym z najważniejszych uzdrowisk w kraju. W roku 1890 liczba kąpieli w sezonie przekroczyła 50 tysięcy. W 1893 r. geolog inż. Aleksander Michalski wykonał i uruchomił cztery nowe odwierty, dzięki którym potroiła się ilość pozyskiwanej do celów leczniczych wody.
Intensywna rozbudowa uzdrowiska nastąpiła w latach międzywojennych m.in. z inicjatywy dra Szymona Starkiewicza, który założył sanatorium dziecięce „Górka”. W 1966 r. Busko zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze polskie uzdrowisko. W 1972 r. oddano do użytku największe z sanatoriów – „Włókniarz”.
Uzdrowisko Busko- Zdrój w latach współczesnych
Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.
źródło. turyści.pl, Fotopolska.eu, Wikipedia, Swietokrzyskie Travel