Jesień w Świętokrzyskiem. Co robić?
W regionie świętokrzyskim mamy mnóstwo atrakcji dla turystów. Są miejsca dobrze Wam znane takie jaki Jaskini Raj, Dąb Bartek czy Muzeum Etnograficzne w Tokarni, są też "nieoczywiste" perełki. Dziś podopowiadamy Wam, gdzie możecie się wybrać aby w znaczący sposób nie odczuły tego Wasze portfele. Wystarczy chęć, dobry humor i ciekawość świata. Polecamy 6 miejsc, które zapamiętacie na zawsze.
Świętokrzyskie. Atrakcje, które zboczycie za darmo
Zabieramy Was do kilu małych, zapomnianych miasteczek takich jak Bodzentyn, pokażemy też ciekawostki przyrodnicze takie jak świętokrzyskie bagna. Gotowi? Łapcie nasze propozycje.
Numer 1. Świętokrzyskie bagna
Bagna i rozlewiska zwane Żabińcem znajdziecie w gminie Łopuszno. To jedna z najbardziej zjawiskowych okolic w regionie. Na jeziorze znajduje się kilkadziesiąt skupisk romantycznych lilii wodnych, czyli grzybieni białych, które rosną na powierzchni wody. To niewątpliwie najpiękniejsze jezioro należące do tzw. Pojezierza Świętokrzyskiego, które zostało odkryte w wyniku badań naukowych. Wędrując drogą brzegiem jeziora, obserwujemy w pasie szerokim od kilku do kilkunastu metrów płat boru bagiennego okalający jezioro Żabiniec.
Zdjęcia. Jezioro Żabiniec
Numer 2. Bodzentyn
Bodzentyn to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. To jedno z najstarszych miasteczek w regionie świętokrzyskim. Położony w Górach Świętokrzyskich, u stóp Pasma Klonowskiego, nad Psarką (dorzecze Kamiennej). Bodzentyn powstał w 1355 na gruntach wsi Tarczek, który w okresie XII i XIII wieku był ośrodkiem posiadłości biskupich. Możecie tam zobaczyć m.in. Ruiny zamku w Bodzentynie, które w tej chwili są rekonstruowane.
Zdjęcia. Ruiny zamku w Bodzentynie
Numer 3. Świętokrzyski URBEX. 100 - letnia szkoła na Ponidziu
To propozycja dla tych, którzy lubią wyzwania. Na Ponidziu znajdziecie opuszczony budynek starej, 100 letniej szkoły. Dla amatorów urbexowych wypraw to nie lada gratka. We wnętrzach możecie odkryć stare przybory szkolne, zeszyty czy książki. Pamiętajcie jednak, że z takich miejsc niczego nie zabieramy i zostawiamy wszystko w takim stanie, jak zastaliśmy.
Zdjęcia. Zdjęcia. 100-letnia szkoła na Ponidziu
Numer 4. Wiślica
O tym świętokrzyskim miasteczku w 2024 roku usłyszała cała Polska. O którym mieście mowa? Oczywiście o Wiślicy, która w tym roku dzięki niezwykłej atrakcji turystycznej została Cudem Polski 2024. Wiślica jest najbogatszym zespołem zabytkowym na Ponidziu i jednocześnie kolebką polskiej państwowości. Wiślica to miasto położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Wiślica położona jest na Ponidziu, na lewym brzegu Nidy, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Według legendy nazwa osady pochodzi od imienia jej założyciela, księcia Wiślan Wiślimira, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku.
Zdjęcia. Wiślica
Numer 5. Grodzisko w Stradowie. Ponidzie
Toskania to piękny i malowniczy region położony we Włoszech. Niewiele osób wie, że podobne widoki można znaleźć w Świętokrzyskiem. To właśnie tutaj znajduje się niezwykłe miejsce, Grodzisko Stradów. Grodzisko jest największym w Polsce wczesnośredniowiecznym założeniem obronnym. Miejsce to znajdziecie na Ponidziu, nazywanym też Polską Toskanią. Grodzisko w Stradowie położone jest w połowie drogi między Chrobrzem a Skalbmierzem.
Zdjęcia. Grodzisko w Stradowie
Numer 6. Świętokrzyskie lasy. Grzybobranie
Zapewne większość z Was wie, że świętokrzyskie lasy są idealnym miejscem na grzybobranie. W tym roku wysyp mamy rekordowy, więc pełne kosze i aktywny wypoczynek macie gwarantowane. Najwięcej grzybów znajdziecie w lasach starachowickich, na Wykusie i w okolicach Końskich.
Zdjęcia. Grzybobranie w świętokrzyskim
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy