Dyplomy MBA Collegium Humanum bardzo popularne wśród starachowickich urzędników

i

Autor: East News Dyplomy MBA Collegium Humanum bardzo popularne wśród starachowickich urzędników

Starachowice Collegium Humanum

Dyplomy MBA Collegium Humanum bardzo popularne wśród starachowickich urzędników

2024-03-27 8:26

Jedni się wstydzą i nie chcą komentować, inni nie widzą w tym nic złego. Kłopot w tym, że według informacji medialnych, z prywatnej uczelni Collegium Humanum mogło zostać wydane setki nieprawidłowych dyplomów. Proces ich weryfikowania i unieważnienia może okazać się skomplikowany i czasochłonny. Dyplomy MBA dające możliwość zasiadania w radach nadzorczych były bardzo popularne wśród starachowickich urzędników. Trwa śledztwo w sprawie.

Kłopotliwy dyplom Collegium Humanum: Starachowice

Studia podyplomowe Master of Business Administration zrobili prezydent miasta Marek Materek, kierownik Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy, aktualnie wiceprezydent Elżbieta Gralec czy były starosta starachowicki Piotr Babicki. Wszyscy skorzystali z publicznego dofinansowania jednostek ... którymi kierowali. W przypadku Prezydenta Materka i Wiceprezydent Gralec otrzymali dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 4200 zł. W powiecie dofinansowanie było niższe, bo po 2100 zł na osobę.

Wątek dyplomów MBA pojawił się w Starachowicach już w 2021 roku. Dziś wracają do niego członkowie stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic Jarosław Łyczkowski i Zbigniew Kroczek. [AUDIO]

W Collegium Humanum handlowano dyplomami MBA. Czy będzie starachowicki wątek śledztwa?

Handel dyplomami na masową skalę

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek zapowiedział, że Ministerstwo podejmie kroki w celu dokładniejszego kontrolowania wszystkich prywatnych uczelni. Do tej pory Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z prowadzonym śledztwem zatrzymało 7 osób oraz zabezpieczyło sprzęt elektroniczny, gotówkę i dokumenty. Dotychczas w toku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty łącznie 32 podejrzanym, natomiast wobec trzech podejrzanych stosowany jest areszt tymczasowy. 

Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA.

Dyplomy MBA to łakomy kąsek, uprawnia on do zasiadania w radach nadzorczych np. spółek miejskich takich jak ZEC, PWiK

Prezydent Starachowic Marek Materek przez 3 lata zarobił blisko 200 tysięcy złotych zasiadając w różnych radach nadzorczych. Dodatkowe dochody pochodziły z Łodzi, Radomia i Chełma. Ponad 30 tysięcy złotych w 2022 rok z rady nadzorczej starachowickich wodociągów pobrał były starosta Piotr Babicki. Ponad 11 tysięcy za 2022 rok zainkasowała wiceprezydent Elżbieta Gralec zasiadając w radzie nadzorczej spółki STBS "Wspólny Dom". To dane z oświadczeń majątkowych. Najnowsze podsumowujące rok 2023 powinny pojawić się w najbliższych dniach.

Apel CBA do uczestników przestępczego procederu

W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Świętokrzyskie gminy i powiaty. Dopasujesz je do siebie?

Pytanie 1 z 17
Gmina Brody. Jaki to powiat?
Listen on Spreaker.