Karwów

i

Autor: Sylwia Pałka

ciekawostka

Dziewicze jezioro po kamieniołomie w Świętokrzyskiem. To istny raj dla wędkarzy

2024-07-09 20:23

To kolejna, mało znana "perełka" w województwie świętokrzyskim. Dziś odwiedzamy nieco zapomniany, piękny "lazurowy" zalew w Karwowie (powiat opatowski). Ten dziki zbiornik po kamieniołomie to raj dla wędkarzy. Można tu złowić karpia, amura i karasia. Mieszkańcy Karwowa nieczynny kamieniołom nazywają „Skałką”. W okolicy podziwiać można pagórki i lessowe wąwozy.

Świętokrzyskie. Raj dla wędkarzy

Zalew Karwów (Świętokrzyskie) to miejsce zapomniane, ale piękne. Jest wciąż dziki, niedostępny i mało znany w regionie. To istny raj dla wędkarzy, którzy mogą tu złowić amura, karpia i leszcza. Łowiskiem opiekuje się Opatowski Związek Wędkarski.

Zdjęcia. Zalew Karwów

Jak tam trafić?

Jadąc krajową 9 od Sandomierza, trzeba we Włostowie skręcić w prawo. Po niespełna 2 kilometrach pojawi się zalany wodą, stary kamieniołom w Karwowie, zwany "Skałką". Przebiega tamtędy żółty szlak rowerowy z Sandomierza do Opatowa (35 km). Latem można zażywać kąpieli, ale tylko słonecznych.

Jak powstał zalew po dawnym kamieniołomie w Karwowie?

Eksploatacja środkowo dewońskich wapieni ze złoża w Karwowie rozpoczęła się w początkach lat 60 XX wieku. Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych przejęły złoże na początku lat 70 i prowadziły jego eksploatację do 1992 roku. Z pozyskanego surowca produkowano kruszywo łamane. Po zaprzestaniu wydobycia, kamieniołom częściowo wypełnił się wodą, tworząc jeziorko o powierzchni około 2 ha. Miejscami głębokość sięga 15 metrów. Obowiązuje zakaz kąpieli. Gospodarzem terenu jest Opatowskie Towarzystwo Wędkarskie. Mieszkańcy Karwowa nieczynny kamieniołom nazywają „Skałką”.

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen on Spreaker.