Galerie handlowe mogą być czynne przed świętami - wojewoda Zbigniew Koniusz

2020-11-20 8:50 BM
Galerie handlowe mogą być czynne przed świętami - wojewoda Zbigniew Koniusz
Autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons Galerie handlowe mogą być czynne przed świętami - wojewoda Zbigniew Koniusz

Jak co tydzień wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podsumował sytuację na froncie walki z koronawirusem. Od kilku dni obserwujemy stabilną linie wzrostu zachorowań na Covid 19. Sytuacja wydaje się być opanowana powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz oceniając bieżący stan walki z pandemią. Wojewoda zdradził też, że rząd jeżeli sytuacja się utrzyma będzie planował zluzowanie niektórych obostrzeń.

Sytuacja na froncie walki z pandemią jest stabilna. W województwie świętokrzyskim nie mamy problemu z brakiem łóżek czy respiratorów. Dodatkowo do końca listopada gotowy będzie szpital polowy w Targach Kielce, choć jak zaznaczył wojewoda - "mam nadzieje ze nie będziemy nam potrzebny".

Od co najmniej kilku dni obserwujemy "liniowy" przebieg epidemii, w szpitalach przebywa w okolicach 950 pacjentów. Sytuacja jest na tyle stabilna, że w województwie mamy rezerwy łóżkowe, aktualnie to około 500 łóżek. Szpital tymczasowy w Targach Kielce jest w fazie finałowej oddawania robót budowlanych. Mam nadzieję, że końcówka listopada będzie tym czasem kiedy szpital będzie gotowy do obsady personalnej. Czy będzie nam potrzebny? Dziś nie jest to konieczne, aczkolwiek wszystko jest możliwe - powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Mamy w województwie już 8 592 ozdrowieńców. Apeluje do wszystkich, którzy przeszli Covid 19 o oddawanie bezcennego leku jakim jest osocze. Osocze jest w przypadku ciężko przechodzących chorobę jedna z form terapii zmierzającej do wyleczenia pacjentów. Dołączam się do apelu, oddajmy osocze jest to nieoceniony lek stosowany obok tlenoterapii i farmakoterapii.

Wojewoda świętokrzyski powiedział również, że rząd przygotowuje się do zluzowania niektórych obostrzeń jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Mam nadzieję, że to o czym na razie mówi się jeszcze kuluarowo w sferach rządowych, czyli o pewnym zluzowaniu obostrzeń odnośnie sklepów wielkopowierzchniowych będzie miało miejsce przed świętami Bożego Narodzenia, które zbliżają się dużymi krokami. Mam nadzieję, że okres świąt będzie okresem kiedy, szkoły i wspomniane sklepy przynajmniej w ograniczonym zakresie już zostaną uruchomione, także pomału wraca normalność - dodał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Premier o szczepionce na koronawirusa