Gdzie na majówkę w województwie świętokrzyskim?
Województwo świętokrzyskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, choć wciąż niedoceniany. Podczas długiego weekendu majowego można się tu spodziewać wielu turystów, choć jest tu także sporo miejsc wciąż nieodkrytych przez turystów. Największe oblężenie przeżyją z pewnością takie miasta jak Sandomierz, Kielce czy Wiślica – malowniczo położone miata, oferujące doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Czasem warto jednak zejść z utartych szlaków i odwiedzić nieco mniej znane, ale równie malownicze miejscowości. Zwłaszcza jeżeli nie lubimy zatłoczonych miejsc. Gdzie zatem warto wybrać się na majówkę w województwie świętokrzyskim? Przygotowaliśmy kilka propozycji, których z pewnością nie znajdziecie w przewodnikach. Na naszej subiektywnej liście znalazło się sześć małych miejscowości m.in:
- Bronocice
- Karwów
- Adamów
- Doły Biskupie
Karwów. Tu znajdziecie "lazurowy zalew"
To mało znana "perełka" w województwie świętokrzyskim. Dziś odwiedzamy nieco zapomniany, piękny "lazurowy" zalew w Karwowie (powiat opatowski). Ten dziki zbiornik po kamieniołomie to raj dla wędkarzy. Można tu złowić karpia, amura i karasia. Mieszkańcy Karwowa nieczynny kamieniołom nazywają „Skałką”. W okolicy podziwiać można pagórki i lessowe wąwozy. Karwów to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim. Leży nad rzeką Opatówką. Na południowym krańcu wsi znajduje się kamieniołom, obecnie nieczynny (zalany wodą), używany do końca lat 80. XX wieku. Jak trafić do zalewu Karwów? Jadąc krajową 9 od Sandomierza, trzeba we Włostowie skręcić w prawo. Po niespełna 2 kilometrach pojawi się zalany wodą, stary kamieniołom w Karwowie, zwany "Skałką". Przebiega tamtędy żółty szlak rowerowy z Sandomierza do Opatowa (35 km). Latem można zażywać kąpieli, ale tylko słonecznych.
Doły Biskupie. Ślady rodziny Gombrowiczów
Doły Biskupie to mała, malownicza wieś, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Kunów. Przez miejscowość przepływa rzeka Świślina. Historia tej świętokrzyskiej wioski sięga XIV wieku. W Dołach Biskupich nad rzeczką Świśliną znajduje się zespół przemysłowy dawnej fabryki tektury "Witulin", której głównymi współwłaścicielami byli rodzice Witolda Gombrowicza. Fabryka powstała za sprawą Jana Gombrowicza, ojca słynnego pisarza. Fabryka funkcjonowała bez problemu do roku 1968, kiedy to podłączono ją do sieci elektrycznej. W Dołach Biskupich znajdują się zachowane do dzisiaj zabudowania fabryki oraz osiedle fabryczne z przełomu XIX i XX w. Do rejestru zabytków nieruchomych zostało wpisane założenie przestrzenno-poprzemysłowe z początku XX w. Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć będąc w tych okolicach jest nieczynny kamieniołom kwarcytu dewońskiego.
Bronocice. Tu odkryto słynną wazę
CIekawa historia związana z małą, nieznaną wioską w regionie świętokrzyskim. Mowa o Bronocicach gdzie odkryto wazę sprzed 5,5 tysiąca lat! Znajduje się na niej rysunek najstarszego znanego wyobrażenie pojazdu kołowego na świecie. Naczynie odkryto w 1976 podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie dużej neolitycznej osady. Bronocice - to wieś w położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim. W wieku XIX opisano Bronocice jako wieś, nad rzeką Nidzicą, w powiecie pińczowskim, gminie Drożejowice, parafii Skalbmierz. Na terenie Bronocic odkryto pozostałości po pradawnej osadzie z okresu kultury pucharów lejkowatych, datowanej na okres 3770–3540 lat p.n.e. Szczególnie ważne okazało się odkrycie wazy z Bronocic, sprzed ponad 5500 lat, z wizerunkiem czterokołowego wozu. Waza została odkryta w 1976. Waza z Bronocic to ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635–3370 p.n.e. i zaliczana jest do kultury pucharów lejkowatych.
Adamów. Skały pod Adamowem to skarbnica przyrody i geologicznych ciekawostek
Ten geologiczno-florystyczny rezerwat przyciąga miłośników przyrody i unikalnych form skalnych. Utworzony w 1995 roku, ma na celu ochronę wychodni dolnojurajskich piaskowców, które zachwycają swoimi fantazyjnymi kształtami. Postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce, gdzie kształty skał przypominają twarze, a drzewa przytulają się w miłosnym uścisku. Co sprawia, że Skały pod Adamowem są tak wyjątkowe? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale każdy kto odwiedzi to miejsce opowie nam o nim inaczej. Jednych urzeka niezwykła harmonia lasu i skał, innych niezliczone kształty jakie przyroda wyrzeźbiła w piaskowcach. Imponujące formacje skalne: Na długości niemal kilometra ciągną się skałki przypominające ambony, progi, stoły, grzyby, płyty i krótkie mury. Najwyższe z nich osiągają od 2 do 5, a nawet do 6 metrów wysokości. Długotrwałe wietrzenie nadało im te niezwykłe kształty.
Nowy Korczyn. Jego początki sięgają średniowiecza
Nowy Korczyn to naprawdę niewielka miejscowość położona około 20 kilometrów na południe od Buska-Zdroju i 67 km od Kielc, była świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w dziejach Polski. Od czasów średniowiecza po współczesność, Nowy Korczyn kryje w sobie fascynujące historię. Pierwotnie Nowy Korczyn był osadą handlową położoną na szlaku prowadzącym z Krakowa na Ruś Kijowską. W 1258 książę Bolesław Wstydliwy lokował tu miasto, nazwane dla odróżnienia od sąsiedniego Korczyna (obecnie Stary Korczyn) Nowym Miastem Korczynem. Co zobaczyć w Nowym Korczynie? Kompleks dawnego opactwa franciszkanów z gotyckim kościołem św. Stanisława z 1257 roku, Gotycko-renesansowy kościół Świętej Trójcy z XVI wieku, Ruiny synagogi z końca XVIII wieku, która jest pamiątką po licznej społeczności żydowskiej czy Dom Jana Długosza z XVI wieku, gdzie mieściła się Akademia Nowokorczyńska.
Grabki Duże. Harem w województwie świętokrzyskim?
Harem w województwie świętokrzyskim? Takie o tym pałacu w Grabkach Dużych krążyły legendy. To za sprawą kasztelana Rupniewskiego, który po powrocie z tureckiej niewoli, zafascynowany tamtejszą kulturą, zbudował pałac na turecką modłę. O jego przeznaczeniu krążyły legendy – do dziś obiekt nazywany jest „haremem”. Grabki Duże to niewielka miejscowość w powiecie staszowskim, w gminie Szydłów. W tej małej wiosce mieszka nieco ponad 300 osób. Najbardziej charakterystycznym i znanym obiektem w tej miejscowości jest pałac. Pałac w Grabkach nawiązuje do budowli znanych pod turecką nazwą kiosków, charakterystycznych dla XVII-wiecznego Stambułu.
