Gliniany w Świętokrzyskiem. Przez tą wioskę w XVIII wieku przechodziły wojska króla Szwecji

i

Autor: Zbigniew Kubicki Gliniany w Świętokrzyskiem. Przez tą wioskę w XVIII wieku przechodziły wojska króla Szwecji

historia

Gliniany w Świętokrzyskiem. Przez tą wioskę w XVIII wieku przechodziły wojska króla Szwecji

2025-01-21 20:44

Świętokrzyskie wioski i małe osady mają wiele ciekawych historii. Niejednokrotnie są to opowieści zapomniane, przekazywane z ust do ust. Dziś zaglądamy do miejscowości w województwie świętokrzyskim, przez którą w w roku 1704 przechodziły wojska Karola XII króla Szwecji, który szedł na Sandomierz. Mowa o miejscowości Gliniany w której mieszka niespełna 250 osób.

Spis treści

  1. Gliniany. Dawniej miasto, dziś mała osada w Świętokrzyskiem
  2. Gliniany. Rys historyczny
  3. Gliniany na zdjęciach
  4. Związki Glinian z królem Szwecji Karolem XII
  5. Gliniany. Zabytki
  6. Gliniany dziś. Mieszkańcy
  7. Świętokrzyskie wioski z bogatą historią. Przeczytajcie o nich

Gliniany. Dawniej miasto, dziś mała osada w Świętokrzyskiem

Gliniany to dawne miasto, obecnie osada w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Ożarów. W latach 1595–1869 miasto. W latach 1954–1961 wieś należała i była siedzibą władz gromady Gliniany, po jej zniesieniu w gromadzie Ożarów.

Gliniany. Rys historyczny

Miasto Gliniany zostało lokowane 1 kwietnia 1595 r. przez Krzysztofa Bidzińskiego herbu Janina (z pobliskich Bidzin) przywilejem królewskim Stefana Batorego na terenie swojej wsi dziedzicznej Potok w 1595 r. na prawie magdeburskim. Pierwszy burmistrz miasteczka wybrany został 23 kwietnia 1595 r. Został nim Michał Skorupka. W końcu XVI wieku okolica Glinian była świadkiem walk religijnych, które tu przybrały bardzo ostrą formę.

Na skutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w zaborze rosyjskim, w 1869 roku Gliniany utraciły prawa miejskie i stały się osadą.

Gliniany na zdjęciach

Związki Glinian z królem Szwecji Karolem XII

Przez Gliniany przechodziły w roku 1704 wojska Karola XII króla Szwecji, który z wojskiem szedł na Sandomierz (do Błonia pod Warszawą na Mszczonów, Bidą, Nowe Miasto, Ulów, Przytyk, Radom, Kobylany, Czerwoną, Sienno, Borję, Gliniany, Ożarów i Wyszmontów do Sandomierza).

Gliniany. Zabytki

  • Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Wojciecha z 1573 roku, początkowo renesansowy, przebudowany na przełomie XVII/XVIII wieku w stylu barokowym. Ołtarze renesansowe, na ołtarzu głównym obraz św. Wojciecha.

  • Cmentarz parafialny (nr rej.: A.546 z 13.06.1988)

  • Drewniana studnia z 1880 roku na rynku.

Gliniany dziś. Mieszkańcy

Osada Gliniany to osada leżąca w gminie Ożarów. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu opatowskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności w osadzie Gliniany to 245 z czego 50,6% mieszkańców stanowią kobiety, a 49,4% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,4% mieszkańców gminy.

źródło: Polska w Liczbach, Wikipedia

Świętokrzyskie wioski z bogatą historią. Przeczytajcie o nich

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny
Drogowskazy
Narodowe traumy Polaków. Jak wpływa na nas nasza historia? DROGOWSKAZY