W ostatnich dniach prezydent Starachowic przekazał mieszkańcom informację, że w Starachowicach funkcjonuje ponad 30 schronów, które pomieścić mogą około 3,5 tys. osób. Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda w praktyce.
Schrony dla ludności w naszym mieście znajdują się przede wszystkim pod blokami na osiedlach Żeromskiego i Majówka. Jeśli wystąpi sytuacja zagrożenia, a nie wiemy, gdzie jest najbliższy schron, należy schronić się w obiekcie budowlanym, które może zapewnić nam osłonę - powiedział Prezydent Materek.
Rzeczywiście pomieszczenia, które miały w latach "zimnej wojny" służyć mieszkańcom za schrony były w mieście budowane w latach 50-tych ubiegłego wieku. Z tych lat pochodzą bloki na osiedlach Żeromskiego i Majówka. O fakcie istnienia w bloku schronu świadczą niewielkie okratowane budki, które miały służyć jako wyjścia ewakuacyjne. Takie znajdziemy przed blokami na Staszica, Kochanowskiego, Reja czy Żeromskiego. Czy te pomieszczenia nadal mogłyby sprawować swoją funkcję?
Większość z tych "schronów" już dawno została zaadaptowana na piwniczki z przetworami. Wie Pan, jak to jest, każdy chce mieć kawałek piwnicy, a o ewentualnym zagrożeniu jeszcze miesiąc temu nikt nie myślał - mówi nam anonimowy informator. Przetrzymuje się tam wszystko to co w każdej piwnicy. W kilku blokach ostały się jeszcze solidne metalowe drzwi, ale większość już dawno poszła na złom.
Wyjścia ewakuacyjne z mojej wiedzy są drożne może w 3-5 lokalizacjach. Pozostałe zostały albo zlikwidowane, bo potrzeba było miejsca na parking albo plac zabaw. Część jest dokładnie zaślepiona i wymagałoby to dużych środków na przywrócenie ich zadania. Dodam, że większość tych "niby schronów" to niewielkie pomieszczenia i podejrzewam, że w ochronie ludności przed ostrzałem spełniłyby taka samą rolę jak zwykła piwnica - dodaje nasz informator.
Dodatkowo właściwie wszystkie bloki pod którymi znajdują się schrony są aktualnie własnością wspólnot mieszkaniowych. Z naszych informacji wynika, że te zostały zaproszone do urzędu w najbliższy wtorek na spotkanie w tej sprawie.
Dziś wysłaliśmy do Gminy Starachowice zapytanie dotyczące ewidencji schronów na terenie miasta. Czekamy na odpowiedź
Polecany artykuł:
Jedyny schron z prawdziwego zdarzenia prawdopodobnie znajduje się pod budynkiem biurowca MAN BUS Starachowice. W latach kiedy powstawał schron, starachowickie FSC zaopatrywało nasze wojsko w około 70 procent samochodów. Celem ataku w/g ówcześnie rządzących, były wtedy zakłady ważne dla produkcji zbrojeniowej lub mające kluczowe znaczenie dla gospodarki. Takim zakładem bez wątpienia była starachowicka fabryka.
Niemal pod każdym, nawet niewielkim zakładem powstawały w latach 50-tych schrony. Wszystkie duże zakłady, bez względu na typ produkcji, musiały kompletować urządzenia do badania stopnia skażenia promieniotwórczego czy chemicznego albo sprzęt do ochrony dróg oddechowych.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy