Jedenasty festyn historyczny „𝗠𝗻𝗶𝘀𝗶 𝗶 𝗛𝘂𝘁𝗻𝗶𝗰𝘆” oraz Piknik Archeologiczny "Rydno"
Dziś w Opactwie Cystersów w Wąchocku, już po raz jedenasty odbył się festyn historyczny „𝗠𝗻𝗶𝘀𝗶 𝗶 𝗛𝘂𝘁𝗻𝗶𝗰𝘆” oraz po raz dwudziesty Piknik Archeologiczny "Rydno".
Mnisi i Hutnicy oraz "Rydno" na zdjęciach:
Ogromnym dziedzictwem kultury dla mieszkańców doliny rzeki Kamiennej jest to, co czynili cystersi przez kilkaset lat swojej bytności tutaj. To oni uczyli ludzi uprawiać ziemie, hodować ryby w stawach czy produkować żelazo – odcisnęli niezatarte piętno na życiu naszych przodków na tym terenie – mówił Dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Paweł Kołodziejski.
Historyczna lekcja w Wąchocku. Mnisi i Hutnicy oraz Rydno
Cystersi mają ogromny wpływ na to, jak ta tradycje kulturowe były ukształtowane. Dlatego ten Festyn Historyczny nosi nazwę „Mnisi i Hutnicy”. Muzealnicy ze Starachowic wraz ze swoimi partnerami wcielają się w role Hutników (chociaż temat nie dotyczy tylko hutnictwa). Zakonnicy – Mnisi pokazują elementy życia duchowego, na przykład obrzęd obłuczyn, czyli przyjęcie kandydata do zakonu, w którym nie mogą uczestniczyć nawet najbliżsi kandydata.Podczas Festynu możemy ten obrzęd zobaczyć, a dokonuje się go w miejscu wyjątkowym, czyli w wąchockim kapitularzu.
Opactwo Cystersów to perła architektoniczna na skalę europejską. W krużgankach klasztornych, w wirydarzu, ogrodach opackich podczas Festynu odbywają się warsztaty, podczas których prezentowane są elementy życia codziennego ludzi z dawnych czasów. Poprzez doświadczenia i zabawę utrwalana jest świadomość wagi dziedzictwa.
Polecany artykuł:
XX Piknik Archeologiczny "Rydno"
Równolegle w opackich ogrodach odbywał się Piknik Archeologiczny „Rydno”, który pokazuje czasy bardziej odległe, niż te, prezentowane u „Mnichów i Hutników”. Koncentruje się na pokazaniu czasów najdawniejszych, czyli Rezerwat Archeologiczny „Rydno” i to, co z nim związane, schyłkowy paleolit (12 tysięcy lat temu), łowcy mezolityczni (lat temu 8 tys.). Żeby zachować pewną ciągłość chronologiczną prezentowane są także pierwsze naczynia gliniane, uprawy z neolitu. Z czasów najdawniejszych pochodzą także barwniki mineralne (bezpośrednio związane z Rydnem), a także rozniecanie ognia czy krzemienne narzędzia.
Nie kończymy na epoce kamienia w tym roku, wychodzimy poza prehistorię. Mamy: początki polskiej państwowości, woja wczesnośredniowiecznego, trzynastowiecznego mnicha, czyli z czasów budowy klasztoru – wspominał Michał Surma, pomysłodawca Pikniku Archeologicznego „Rydno”, który w Wąchocku, choć w trochę zmienionej formie odbywał się w Wąchocku już po raz dwudziesty.
źródło. Gmina Wąchock
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość w mediach społecznościowych. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy