Świętokrzyskie. Perzowa Góra - legenda
To jedno z najbardziej urokliwych wzniesień w regionie świętokrzyskim. Kilkadziesiąt metrów od szczytu, między kilku potężnymi blokami piaskowca powstała grota. Według legendy, ogromne skały nałożone na siebie to fragment klasztoru, jaki miał się tu wyłonić z ziemi. Zapowiedziała to pani w bieli, która ukazała się pasterzowi o nazwisku Perz. Wręczyła mu klucz, którym miał otworzyć drzwi do klasztoru. Postawiła jednak warunek, aby w żadnym razie nie wypuścił go z ręki. Gdy zniknęła, cała góra zadrżała i z ziemi zaczęły się wyłaniać mury. Perz wystraszył się i wypuścił klucz z ręki. Wszystko ucichło, z wyłaniającej się budowli pozostały jedynie ogromne głazy, w których powstała kapliczka św. Rozalii.
Perzowa Góra. Zdjęcia
Kapliczka na Perzowej Górze
Według naukowej wersji ta niewielka jaskinia szczelinowa, w której kapliczka się znajduje, utworzyła się wskutek pionowego pęknięcia tektonicznego. Została powiększona i częściowo zamurowana przez człowieka. Drzwi do kapliczki zawsze są otwarte. Kapliczka prawdopodobnie powstała w XVII lub XVIII wieku, w czasach wielkich epidemii. Święta Rozalia miała chronić mieszkańców okolicznych wsi od zarazy. Ponoć jej obraz kazał umieścić tam król Kazimierz Wielki. Faktem jest, że w czasie wielkich epidemii w XIX wieku na Perzową Górę podążały setki ludzi, niektórzy na kolanach wchodzili na szczyt, by prosić o ocalenie.
Perzowa Góra - ciekawostki
Góra i kapliczka dawała też schronienie powstańcom i partyzantom. Do dziś widoczne są na jej zboczach ślady po okopach, które w czasie pierwszej wojny światowej służyły Rosjanom do obrony przed atakującymi od zachodu oddziałami austriackimi. Zachowały się również zagłębienia powstałe podczas eksploatacji kamienia budowlanego oraz barytu.
Rezerwat Przyrody - Perzowa Góra
To rezerwat przyrody nieożywionej w gminie Strawczyn, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Leży w granicach Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań wsi Hucisko. Obejmuje szczytową partię Góry Perzowej (395 m n.p.m.) oraz znaczne fragmenty jej zboczy.
W rezerwacie występują zbiorowiska leśne z prawnie chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin: lilia złotogłów (Lilium martagon), konwalia majowa (Convallaria majalis), czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), kokorycz pełna (Corydalis solida) i inne.
W szczytowej części wzniesienia znajduje się jaskinia szczelinowa (Grota Świętej Rozalii) z kaplicą św. Rozalii, z którą wiążą się tradycje kulturowe.
Przez rezerwat przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.(Wikipedia)
Perzowa Góra. Jak tam dotrzeć?
Wędrując czerwonym szlakiem z Góry Ciosowej w kierunku zachodnim, przez Pasmo Oblęgorskie - Baranią Górę (u jej stóp Oblegorek z pałacykiem należącym niegdyś do Henryka Sienkiewicza, w którym mieści się obecnie muzeum) i Siniewską Górę - dotrzemy po pokonaniu 15 kilometrów do Perzowej Góry (395 m n.p.m.).
źródło. facebook.com/ swietokrzyskie.pro. www. Świętokrzyskie Travel
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy