ZEC - planowana lokalizacja dla spalarnia śmieci, ulica Ostrowiecka

i

Autor: facebook.com/Marek Materek ZEC - planowana lokalizacja dla spalarnia śmieci, ulica Ostrowiecka

Mieszkańcy byli na NIE. Władze nie odpuszczają chcą budować spalarnię na Ostrowieckiej

2020-07-27 10:41

Starachowicki Zakład Energetyki Cieplnej 24 lipca ogłosił postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach, która będzie współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Przypomnijmy w tej sprawie we wrześniu odbyło się referendum lokalne, które ze względu na zbyt niską frekwencję nie było wiążące.

Inwestycje w Starachowicach ma prowadzić starachowicki ZEC, który w piątek ogłosił postępowanie przetargowe w tej sprawie. Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i realizacja w formule pod klucz, zadania inwestycyjnego pn. „Instalacja odzysku energii (IOE) w Starachowicach”, zlokalizowanej na terenie istniejącej kotłowni przy ul. Ostrowieckiej 3 w Starachowicach.

Produkcja ciepła w procesie spalania odpadów to dziś jedno z najpopularniejszych rozwiązań po które sięga coraz więcej miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Instalacja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ zastosowane technologie zmniejszą emisje do atmosfery związków chemicznych i pyłów, a pozytywne skutki finansowe starachowiczanie dostrzegą płacąc rachunki zarówno za odpady jak i za energię cieplną dostarczaną do ich mieszkań - czytamy w komunikacie spółki ZEC.

Wybór lokalizacji przy ul. Ostrowieckiej został dokładnie przemyślany. Dojazd do ciepłowni bezpośrednio z drogi krajowej nr 42 nie zwiększy natężenia ruchu kołowego w mieście, a sama lokalizacja to tereny przemysłowe. Sama technologia, która będzie zastosowana w procesie spalania RDF’u w projektowanej instalacji, eliminuje większość szkodliwych substancji już w samej komorze spalania - informuje spółka.

Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemu zagospodarowania wyselekcjonowanych frakcji z odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie całego ich potencjału energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji do systemu ciepłowniczego. Część tej energii zaspokoi potrzeby samej ciepłowni reszta będzie sprzedawana do sieci energetycznej i stanowić będzie dodatkowy przychód dla spółki. Zatem budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach - argumentuje decyzję o budowie prezes Marcin Pocheć.

Przypomnijmy we wrześniu 2019 roku w tej sprawie odbyło się lokalne referendum. Niestety swój głos oddało tylko 12 % uprawnionych do głosowania mieszkańców Starachowic. Przeciw budowie instalacji głosowało 3086 starachowiczan, 1889 głosowało za. Inicjatorami referendum było lokalne stowarzyszenie "Wrażliwi społecznie" a dyskusja na temat spalarni śmieci toczyła się w Starachowicach od kilku lat.

Jako prezydent miasta będę poszukiwał najlepszych dla Mieszkańców rozwiązań, które pomogą poprawić jakość powietrza, ograniczyć wzrost cen ciepła i odbioru odpadów komunalnych - powiedział po referendum prezydent Marek Materek. Dziś natomiast prezydent na FB napisał " budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach, jak również spowoduje spadek kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w Starachowicach, co przełoży się na oszczędności w portfelu każdego Starachowiczanina".

Krajobraz po burzy w Starachowicach