Siekierka licząca 3000 tysięcy lat

i

Autor: Grupa Ochrony Zabytków Fort

Ciekawostka

Miniaturowa Siekierka z brązu licząca 3 tysiące lat! Takie odkrycie w lasach powiatu starachowickiego

2025-01-13 7:30

Takiego rozpoczęcia roku 2025 na pewno nie spodziewali się poszukiwacze z Grupy Ochrony Zabytków Fort. W lasach powiatu starachowickiego znaleźli Miniaturową Siekierka z brązu wstępnie datowaną na I tys. p.n.e. Znalezisko ma 3 tysiące lat. Artefakt odkryto w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.

Spis treści

  1. Tysiącletnia pamiątka ukryta w świętokrzyskiej ziemi
  2. Odkrycia członków Grupy Fort
  3. Skarb liczący 3 tysiące lat. Wielkie odkrycie starachowickich poszukiwaczy
  4. Zdjęcia. Miniaturowa Siekierka z epoki brązu
  5. Siekierka z epoki brązu. Historia
  6. Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Fort

Tysiącletnia pamiątka ukryta w świętokrzyskiej ziemi

Miniaturowa Siekierka z epoki brązu, datowana na I tys. p.n.e. to pierwsze w 2025 roku znalezisko poszukiwaczy z Grupy Ochrony Zabytków FORT. Odkrycia dokonano w lasach powiatu starachowickiego, w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.

Odkrycia członków Grupy Fort

To nie pierwsze i na pewno nie ostatnie znalezisko poszukiwaczy z Grupy Ochrony Zabytków FORT. Pod koniec 2023 r. pracom konserwatorskim oddany został niezwykły zabytek – żelazny miecz wczesnośredniowieczny oraz groty sprzed dwóch tysięcy lat odkryty również w lasach starachowickich. Zabytek przekazany został do specjalistycznego opracowania. Następnie trafił w depozyt Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, które zabezpieczyło już szereg innych zabytków odkrywanych przez Grupę FORT w lasach starachowickich.

Skarb liczący 3 tysiące lat. Wielkie odkrycie starachowickich poszukiwaczy

Dziś (06.01) podczas poszukiwań zgodnie z decyzja Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski członek naszej grupy, Mariusz Sikora odnalazł przedmiot, którego nie mogliśmy zidentyfikować na miejscu - opowiada nam Krzysztof Komisarczyk, szef Grupy Fort. Po wstępnej weryfikacji, poddaniu go analizie do Archeologa oraz sprawdzeniu dostępności materiałów z sieci, możemy przypuszczać w dużym prawdopodobieństwem, że została odnalezioną Miniaturową Siekierka z epoki brązu, datowana na I tys. p.n.e. Dalsze czynności w miejscu odnalezienia, będziemy prowadzić we wsparciu naszego Członka Honorowego Archeologa mgr Michała Rolskiego - dodaje Krzysztof Komisarczyk.

Zdjęcia. Miniaturowa Siekierka z epoki brązu

Siekierka z epoki brązu. Historia

Ich masowa produkcja przypada na młodszy okres epoki brązu, który należy datować na I poł. I tys. p.n.e. Związana jest ona z osadnictwem kultury łużyckiej. To właśnie tworzące ją społeczności odpowiadają za powstanie na ziemiach polskich szeregu osad obronnych w typie osady z Biskupina. Odlewane w lokalnych warsztatach siekierki wykorzystywano jako narzędzia pracy i broń. (źródło: www.zdziennikaodkrywcy.pl)

Stowarzyszenie Ochrony Zabytków Fort

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort to grupa pasjonatów z powiatu starachowickiego, która od kilku lat eksploruje północną część świętokrzyskich lasów. Szuka pamiątek z dawnych lat, które kryje świętokrzyska ziemia. Pasjonaci działają na terenie powiatu starachowickiego od 2019 roku, siedzibę mają w Wąchocku. Pomysłodawcą i założycielem stowarzyszenia jest Krzysztof Komisarczyk. Grupa liczy około 20 osób i ma na swoim koncie nie jedno ciekawe znalezisko.

Starachowice Radio ESKA Google News

Krzysztof Komisarczyk na temat tego odkrycia opowie więcej na naszej antenie. Radio ESKA Starachowice 102,1 FM.

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny