Nieśmiertelnik Starachowice

i

Autor: Grupa Ochrony Zabytków Fort

Nieśmiertelnik mężczyzny urodzonego w 1917 roku odnaleziono w lasach starachowickich. Wiemy do kogo należał(ZDJĘCIA)

2020-03-26 11:49

Nieśmiertelnik mężczyzny urodzonego w 1917 roku odnalazł w lasach powiatu starachowickiego Krzysztof Komisarczyk prezes Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków Fort. Od 21 marca trwały poszukiwania właściciela nieśmiertelnika, bądź jego rodziny. Udało się!

"Nieśmiertelnik udało mi się odnaleźć na terenie Nadleśnictwa Starachowice - mówi nam Krzysztof Komisarczyk. Na początku wiedzieliśmy tylko, że osoba do której należał to Jan Święcicki, urodzony w 1917 roku. L 50 to pierwsza litera powiatu, skąd pochodził żołnierz i nr ewidencyjny. Nietypowość nieśmiertelnika tkwi w biciu rewersu, na którym powinna być nazwa miasta RKU. U Jana wybito Tarnopol, a dolna połówka wskazuje Czortków".

O pomoc w identyfikacji właściciela nieśmiertelnika, bądź jego rodziny Stowarzyszenie Fort zwróciło się do Doroty Bartoszewicz z Fundacji Ocalić Od Zapomnienia, która zajmuje się identyfikacja osób po nieśmiertelnikach i odszukaniu rodzin. Tym razem się udało.

Grupa Ochrony Zabytkw Fort

i

Autor: Grupa Ochrony Zabytków Fort Jan Święcicki

"Dorota Bartoszewicz poinformowała nas wczoraj, że odnaleźli rodzinę Jana Święcickiego. Jan Święcicki przeżył wojnę, zmarł w 2013 roku. Jego rodzina została przesiedlona z Tarnopolu do Szprotawy na zachód - dodaje prezes  Komisarczyk".

Więcej o losach Jana Święcickiego już niebawem.