Najnowszy ranking Perspektywy 2025. Kto najlepszy w Polsce?
Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum). Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025 został przygotowany przez Perspektywy już po raz dwudziesty siódmy.
Ranking Perspektywy 2025. Jak wypadły starachowickie licea
W 27. edycji Rankingu Liceów i Techników twórcy zestawienia analizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród 2187) i 1235 techników (spośród 1743), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Kolejny rok z rzędu najlepszym w/g Perspektyw liceum w Starachowicach był popularny "Kościuszko" , który zanotował olbrzymi awans w zestawieniu.
- I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki zostało sklasyfikowane na 283 miejscu w kraju (rok 2024 była to 418 pozycja). W województwie świętokrzyskim I LO zajęło 7 miejsce (rok 2024 była to 10 pozycja).
- II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisławowa Staszica zostało sklasyfikowane na 718 miejscu w kraju (rok 2024 była to 711 pozycja więc niewielki spadek). W województwie świętokrzyskim II LO zajęło 22 miejsce ( rok 2024 była to 19 pozycja).
- Społeczne LO STO zostało sklasyfikowane na 729 miejscu w kraju. W województwie świętokrzyskim zajęło 23 miejsce
Ranking Perspektywy 2025. Technika Starachowice
W ogólnopolskim rankingu "Perspektyw" znalazły się także trzy Technika ze Starachowic. Jak wypadły?
- Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego zostało sklasyfikowane na 289 miejscu w kraju. W województwie świętokrzyskim zajęło 14 miejsce, to spadek o siedem pozycji w porównaniu z rankingiem z 2024 roku.
- Technikum nr 1 (ZSZ nr 1) wypadło poza pierwsze 500 klasyfikowanych w kraju. W województwie świętokrzyskim 36 miejsce. To też duży spadek z 14 pozycji w roku 2024.
- Niepubliczne Technikum im. WP ZDZ zostało sklasyfikowane poza pierwszą 500 w kraju. W województwie świętokrzyskim 38 miejsce. Tak jak w przypadku Technikum nr 1 to duży spadek tej szkoły.
Najlepsze szkoły Perspektyw 2025 w woj. świętokrzyskim
Najlepszym liceum w województwie świętokrzyskim okazało się Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, które znalazło się na 44 miejscu w Polsce. Wśród Techników liderem w województwie świętokrzyskim jest Technikum nr 1 (ZSP nr 2) z Włoszczowy (32 pozycja w kraju).
Świętokrzyski ranking liceów ogólnokształcących 2025. TOP 10
- LO im. św. Jadwigi Królowej Kielce
- II LO im. Jana Śniadeckiego Kielce
- VI LO im. Juliusza Słowackiego Kielce
- I LO im. Stefana Żeromskiego Kielce
- LO nr II im. Joachima Chreptowicza Ostrowiec Św.
- Niepubl. LO im. Stanisława Konarskiego Ostrowiec Świętokrzyski
- I LO im. Tadeusza Kościuszki Starachowice
- LO im. Jana Pawła II Bogoria
- LO im. Bartosza Głowackiego Opatów
- I LO im. gen. Władysława Sikorskiego Włoszczowa
27 ranking Perspektywy 2025
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).
- Kryteria Rankingu Liceów 2025 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
- Kryteria Rankingu Techników 2025 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej.