Korzenie i życie na gospodarstwie
Historia pani Wandy i pana Wacława rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, kiedy się poznali. Pani Wanda należała wówczas do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Para wzięła ślub w 1946 roku i przez całe życie mieszkali w swojej rodzinnej wsi Dębiany. Przez lata prowadzili gospodarstwo rolne, co wiązało się z bardzo ciężką, ręczną pracą ze względu na brak maszyn. Początkowo uprawiali zboża i warzywa, a później zajęli się sadownictwem. Pan Wacław przez 30 lat współpracował ze strażą pożarną i użyczał swoich koni do akcji gaśniczych. Za swoją służbę został odznaczony złotą odznaką. Pani Wanda była aktywna przy Kościele – była chórzystką i angażowała się w organizację wydarzeń, takich jak dożynki.
Rodzina, opieka i recepta na długowieczność
Wanda i Wacław Smardzowie doczekali się dwóch synów, pięcioro wnucząt oraz jednej prawnuczki. Syn, Wiesław Smardz, wspomina, jak ojciec, będąc jednym z nielicznych gospodarzy z końmi, jeździł nimi do pożarów. Wnuczka, Katarzyna Smardz, przyznaje, że wychowała się na opowieściach dziadków o wojnie i trudnych początkach pracy w gospodarstwie, a trudy tamtych czasów odczuwają oni do dziś. Obecnie państwo Smardzowie są pod opieką rodziny, ale wciąż troszczą się o siebie wzajemnie. Mimo niedogodności związanych ze starością, pozostają pogodni i godzą się z nimi.
Pytana o receptę na długie i dobre życie, pani Wanda wskazuje na pogodę ducha, ale przede wszystkim na wiarę w Boga, modlitwę i dobre uczynki. Jak sama mówi: „Trzeba się modlić i mieć dobre uczynki, wtedy Pan Bóg błogosławi"
Najstarsze małżeństwo w Polsce razem prawie 80 lat! [ZDJĘCIA]
Wyjątkowe wsparcie z KRUS
Państwo Smardzowie pobiera świadczenie honorowe z KRUS-u. Z danych Biura Statystyki KRUS wynika, że na koniec kwietnia 2025 roku takie świadczenie pobierało 1398 osób. Jednak jedynym małżeństwem w Polsce pobierającym to świadczenie są właśnie Wanda i Wacław Smardzowie.
Najwięcej stulatków z rolniczą emeryturą mieszka na Mazowszu (218 osób na koniec kwietnia 2025 roku). Kolejne województwa z dużą liczbą stulatków-rolników to lubelskie (167 osób) i łódzkie (108 osób). Najmniej beneficjentów tego świadczenia jest w województwach opolskim (19 osób), lubuskim (26 osób) i śląskim (47 osób). Najstarszą osobą pobierającą świadczenie honorowe z KRUS jest Anna Winiarska z Huty Gogołowskiej na Podkarpaciu, która w lutym 2025 roku ukończyła 110 lat.

i